Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej

Matka Boża Rywałdzka

Ogłoszenia Parafialne
                                                                  2 Niedziela Wielkiego Postu, 2019.03.17
 
 1. W dniu dzisiejszym rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne w naszej parafii, które potrwają do  środy, 20 marca. Prowadzi je o. Kazimierz Śnieg OFMCap, posługujący obecnie w naszej wspólnocie w Bydgoszczy. Msze święte w dni powszednie rekolekcji aż do środy włącznie odprawiane będą w nieco zmienionych godzinach. Nie będzie Mszy świętych o godz. 7.00 lecz za to o godz. 10.00 a następnie o 17.00. Od czwartku natomiast powracamy już do zwykłego harmonogramu.
 Taca zbierana we wtorek i w środę przeznaczona będzie na potrzeby wspólnoty w której żyje i posługuje
 o. Rekolekcjonista. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w każdym z tych dni.
 1. W czasie całego zaś Wielkiego Postu zapraszamy również do wzięcia udziału w nabożeństwie Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym, w każdą niedzielę tuż po porannej Mszy świętej niedzielnej oraz do Drogi Krzyżowej w każdy piątek o godz. 16.15 a więc 15 minut wcześniej niż w latach ubiegłych. W nadchodzący piątek szczególnie zapraszamy na to nabożeństwo dzieci i prosimy aby wzięły ze sobą świeczki lub lampiony – jednak nie te adwentowe. Świece lub lampiony posłużą w towarzyszeniu krzyżowi od stacji do stacji.
 2. Tuż po zakończeniu rekolekcji parafialnych, czyli 21-24 marca, prowadzić będziemy w naszym klasztorze rekolekcje wielkopostne dla trzeźwiejących alkoholików i ich współuzależnionych rodzin według tematu ”Jeśli chcesz..., będziesz tam gdzie Ja jestem”. Zapraszamy chętnych do udziału w tych dniach duchowej odnowy.
 3. Również w tym roku jest organizowana zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, czyli tzw. elektrośmieci. Odbywać się ona będzie do 27 marca, godziny 12.00. Zbiórka dotyczy komputerów, drukarek, telefonów, monitorów, lodówek i wielu innych urządzeń AGD i RTV. Akcja ta umożliwia nam łatwe i darmowe pozbycie się niepotrzebnych już śmieci a jednocześnie uczyni nas patronami polskich misjonarzy w Afryce, gdyż akcja ta wspiera zakup inkubatorów do szpitala na Wybrzeżu Kości Słoniowej prowadzonego przez siostry Orionistki oraz inną jeszcze akcję pod nazwą „Wyprawka dla dzieci”, prowadzoną w Kamerunie. Więcej na plakacie i ulotkach. Elektrośmieci prosimy składować w klasztornej „herbaciarni” lub przy niej, w naszym ogrodzie tuż za bramą wjazdową.
 4. Bardzo serdecznie prosimy też o dobrowolne wsparcie nas w zakupie kwiatów do Grobu Pańskiego. Można to uczynić w zakrystii.
 5. Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć: Mariusz Nowacki, kawaler i Monika Katarzyna Kurzyńska, panna. Oboje zamieszkali w naszej parafii (zap. 1). Ktokolwiek wiedziałby o jakichkolwiek przeszkodach do zawarcia tego związku zobowiązany jest do podzielenia się tą wiedzą z proboszczem odpowiedniej parafii.


                                                                          1 Niedziela Wielkiego Postu, 2019.03.10
 
 1. W dniu dzisiejszym kończymy już 52 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, pod hasłem ”Młodzi, trzeźwi, wolni ”.
 2. W ubiegłą środę rozpoczęliśmy bogaty w łaskę okres liturgiczny Wielkiego Postu. Zachęcamy do dobrego wykorzystania  tego czasu dla własnej odnowy duchowej i pogłębienia więzi z Bogiem oraz ufności w Jego moc i łaskę. Zachęcamy jednocześnie do osobistego podjęcia jakiejkolwiek formy postu czy wyrzeczenia w czasie trwania całego tego okresu. Zapraszamy też do wzięcia udziału w nabożeństwie Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym, w każdą niedzielę tuż po porannej Mszy świętej niedzielnej oraz do Drogi Krzyżowej w każdy piątek o godz. 16.15. Uwaga: 15 minut wcześniej niż zwykle, gdyż w pół godziny nie jest możliwe w sposób godny przeprowadzić nabożeństwa Drogi Krzyżowej – jak to przekonaliśmy się w ubiegłym tygodniu. Za dwa tygodnie prosimy dzieci o szczególną obecność na tym nabożeństwie.
 3. Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii rozpoczną się już w najbliższą niedzielę, 17 marca i potrwają do środy, 20 marca. Prowadzić je będzie o. Kazimierz Śnieg, posługujący obecnie w Bydgoszczy. Tuż po ich zakończeniu, czyli 21-24 marca, prowadzić będziemy w naszym klasztorze rekolekcje wielkopostne dla trzeźwiejących alkoholików i ich rodzin pod tytułem ”Jeśli chcesz..., będziesz tam gdzie Ja jestem”. Zapraszamy chętnych do udziału w tych dniach duchowej odnowy.
 4. Również w tym roku jest organizowana zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, czyli tzw. elektrośmieci. Odbędzie się ona 27 marca. Więcej szczegółów podamy w przyszłą niedzielę.


                                                                                8 Niedziela Zwykła, 2019.03.03
 
 1. Ostatni już raz przypominamy że nasze sanktuarium przyjmuje kandydatów na lektorów, tak spośród naszych parafian jak i spośród sympatyków naszego sanktuarium, biorących udział w naszych liturgiach.
 2. Od dziś do następnej niedzieli (9 marca), obchodzimy 52 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, pod hasłem ”Młodzi, trzeźwi, wolni ”.
 3. Spotkanie z Franciszkańskim Zakonem Świeckich naszej parafii odbędzie się we wtorek, 5 marca o godz. 14.00. Na to spotkanie zapraszamy ewentualnych, nowych kandydatów.
 4. Dziś (niedziela) po sumie odbędzie się kolejna katecheza dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.
 5. Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii odbędą się w dniach 17-20 marca. Prowadzić je będzie o. Kazimierz Śnieg, posługujący obecnie w Bydgoszczy. Tuż po ich zakończeniu, czyli 21-24 marca, prowadzić będziemy w naszym klasztorze rekolekcje wielkopostne dla trzeźwiejących alkoholików i ich rodzin pod tytułem ”Jeśli chcesz..., będziesz tam gdzie Ja jestem”. Zapraszamy chętnych do udziału w tych dniach duchowej odnowy.
 6. W przyszłą środę rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Msze święte z posypaniem głów popiołem sprawujemy tego dnia jak w każdą niedzielę. Środa popielcowa jest dniem ścisłego postu jakościowego i ilościowego dla wszystkich cieszących się dobrym zdrowiem, w wieku od 14-go do 60-go roku życia. Oznacza to że tego dnia, możemy jeden raz najeść się do syta i dwa razy się posilić. Poza tym zachęcamy do osobistego podjęcia jakiejkolwiek formy postu czy wyrzeczenia w czasie trwania całego okresu Wielkiego Postu. Zachęcamy też do wzięcia udziału w nabożeństwie Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym, w każdą niedzielę tuż po porannej Mszy świętej niedzielnej oraz do Drogi Krzyżowej w każdy piątek o godz. 16.30.
 7. Toruńskie Centrum Caritas, pragnie zatrudnić pracownika o charakterze opiekuna w Ośrodku Caritas w Bliźnie oraz ewentualnie również jako terapeuty zajęciowego. Wymiar czasu obejmuje 80 godzin miesięcznie w formie umowy na zlecenie. Praca zakłada też konieczność zamieszkania w mieszkaniu służbowym. Telefon kontaktowy z dalszymi, potrzebnymi informacjami znajduje się na plakacie ogłoszenia.


                                                                                    7 Niedziela Zwykła, 2019.02.24
 1. Jak wspomnieliśmy w ubiegłą niedzielę,  w naszym sanktuarium odczuwamy brak lektorów świeckich do czytań mszalnych. Chcemy zatem zaprosić osoby chętne do tej posługi o zgłaszanie do nas swoich kandydatur. Posługa polega na umiejętnym czytaniu fragmentów Pisma świętego i modlitwy powszechnej. Jeżeli natomiast ktoś posiada talent i chęć do śpiewania psalmu responsoryjnego, to posługa kantora też czeka na swoich wykonawców. Osoby, które się zgłoszą będą miały możliwość wprowadzenia w te posługi w trochę szerszym kontekście. Są to funkcje, które w pierwszej kolejności powinny wykonywać osoby świeckie, uczestniczące w liturgii, zarówno mężczyźni jak i kobiety. Bardzo serdecznie więc zachęcamy do takiego zaangażowania się w naszym sanktuarium. Pierwsze osoby zostawiły już swoje kandydatury w ubiegłą niedzielę. Teraz czekamy na kolejne.
 2. Spotkanie parafialnych kół Żywego Różańca będzie miało miejsce w sobotę 2 marsa o godz. 14.00. Na to spotkanie zapraszamy również nowych, chętnych kandydatów miłujących modlitwę różańcową.
 3. Spotkanie z Franciszkańskim Zakonem Świeckich naszej parafii odbędzie się we wtorek, 5 marca o godz. 14.00. Również na to spotkanie zapraszamy ewentualnych, nowych kandydatów.
 4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza niedziela miesiąca. W piątek, kapłan, jak zwykle i o tej samej porze, odwiedzi chorych. W sobotę po mszy św. o godz. 17.00 odbędzie się nabożeństwo uzdrowienia i uwielbienia. Zapraszamy na nie wszystkich, którzy chcą poznawać przyczyny swego złego samopoczucia duchowego oraz drogę swojego uzdrowienia wewnętrznego.
 5. W przyszłą, pierwszą niedzielę miesiąca, jak zwykle, będziemy mieć adorację Najświętszego Sakramentu po mszy św. o godz. 9.00. Po sumie zaś odbędzie się kolejna katecheza dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.
 6. Toruńskie Centrum Caritas, pragnie zatrudnić pracownika o charakterze opiekuna w Ośrodku Caritas w Bliźnie oraz ewentualnie również jako terapeuty zajęciowego. Wymiar czasu obejmuje 80 godzin miesięcznie w formie umowy na zlecenie. Praca zakłada też konieczność zamieszkania w mieszkaniu służbowym. Telefon kontaktowy z dalszymi, potrzebnymi informacjami znajduje się na plakacie ogłoszenia.
 7. Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć: Robert Henryk Lewandowski, kawaler zamieszkały w Zakrzewie i Ewa Maria Templin zamieszkała w Rywałdzie (zap. 2). Ktokolwiek wiedziałby o jakichkolwiek przeszkodach do zawarcia tego związku zobowiązany jest do podzielenia się tą wiedzą z proboszczem odpowiedniej parafii.


                                                                                   6 Niedziela Zwykła, 2019.02.17
 1. W naszym sanktuarium odczuwamy brak lektorów świeckich do czytań mszalnych. Chcemy zatem zaprosić osoby chętne do tej posługi o zgłaszanie do nas swoich kandydatur. Posługa polega na umiejętnym czytaniu fragmentów Pisma świętego i modlitwy powszechnej. Jeżeli natomiast ktoś posiada talent i chęć do śpiewania psalmu responsoryjnego, to posługa kantora też czeka na swoich wykonawców. Osoby, które się zgłoszą będą miały możliwość wprowadzenia w te posługi w trochę szerszym kontekście. Są to funkcje, które w pierwszej kolejności powinny wykonywać osoby świeckie, uczestniczące w liturgii, zarówno mężczyźni jak i kobiety. Bardzo serdecznie więc zachęcamy do takiego zaangażowania się w naszym sanktuarium.
 2. Ministrantów i kandydatów do służby przy ołtarzu w naszym sanktuarium, zapraszamy jak zawsze na co sobotnie spotkania o godz. 10.00.
 3. Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć: Robert Henryk Lewandowski, kawaler zamieszkały w Zakrzewie i Ewa Maria Templin zamieszkała w Rywałdzie (zap. 1). Ktokolwiek wiedziałby o jakichkolwiek przeszkodach do zawarcia tego związku zobowiązany jest do podzielenia się tą wiedzą z proboszczem odpowiedniej parafii.

                                                                              5 Niedziela Zwykła, 2019.02.10
 
 1. W dniu jutrzejszym obchodzimy wspomnienia NMP z Lourdes a tym samym, Światowy Dzień Chorych. W naszym sanktuarium już dziś, w wigilię tego wspomnienia (niedziela 10 lutego) zapraszamy wszystkich chorych i cierpiących na jakiekolwiek choroby, na mszę św., o godz. 17.00, kiedy to będziemy modlić się w ich intencji. Podczas mszy św. będzie też udzielany sakrament chorych. Prosimy zatem najbliższe osoby dla chorych o pomoc w umożliwieniu im przybycia do naszego sanktuarium. Możliwość przystąpienia do spowiedzi św., będzie już pół godziny przed rozpoczęciem mszy św.
 2. Ministrantów i kandydatów do służby przy ołtarzu w naszym sanktuarium, zapraszamy jak zawsze na co sobotnie spotkania o godz. 10.00.

                                                                           4 Niedziela Zwykła, 2019.02.03
 
 1. Dziś, po zakończeniu tej mszy św. o godz. 9.00, odbędzie się spotkanie z dziećmi przygotowującymi się do pierwszej komunii świętej i ich rodzicami wraz z egzaminem przygotowawczym.
 2. Po mszy mszy św. o godz. 11.00 z kolei, kandydaci do sakramentu bierzmowania mają swoje spotkanie.
 3. Radnych parafialnych zapraszamy na spotkanie w środę, 6 lutego o godz. 19.00.
 4. Siostry Pasterki w Jabłonowie Zamek zapraszają dziewczęta w wieku od 13 lat na rekolekcje o temacie „Duch Święty a Eucharystia”, które odbędą się w dniach 8-11 lutego. Szczegóły na plakacie.
 5. Wszystkich chorych, cierpiących na jakiekolwiek choroby zapraszamy na mszę św., w niedziele poprzedzającą dzień wspomnienia NMP z Lourdes czyli w niedzielę 10 lutego o godz. 17.00. Podczas mszy św. będzie też udzielany sakrament chorych. Prosimy zatem najbliższe osoby dla chorych o pomoc w umożliwieniu im przybycia do naszego sanktuarium w następną niedzielę o godz. 17.00. Możliwość przystąpienia do spowiedzi św., będzie już pół godziny przed rozpoczęciem mszy św.
 
3 Niedziela Zwykła, 2019.01.27                                                          
 
 1. Przyszły piątek jest pierwszym piątkiem miesiąca. Kapłan jak zwykle uda się do chorych naszej parafii z posługą sakramentalną.
 2. W sobotę zaś obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, inaczej zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Msze święte odprawiane są tego dnia jak w każdą niedzielę. Prosimy też nie zapomnieć o zabraniu ze sobą świec. Święto to jest jednocześnie poświęcone osobom konsekrowanym żyjącym w zakonach i instytutach życia konsekrowanego oraz poświęcone jest modlitwie o powołania. Kolekta zbierana na mszach świętych tego dnia przekazana zostanie na Karmel w Łasinie oraz na klasztory sióstr kapucynek klauzurowych w Polsce. W klasztorach tych trwa nieustanna modlitwa sióstr obejmująca potrzeby wspólnoty diecezjalnej oraz całego Kościoła powszechnego. Klasztor w Łasinie jest utrzymywany wyłącznie z datków zewnętrznych. Podobnie jest z klasztorami sióstr kapucynek.
Po wieczornej mszy świętej sobotniej odprawione też zostanie nabożeństwo uzdrowienia i uwielbienia, gdyż jest to jednocześnie pierwsza sobota miesiąca.
 1. W niedzielę, 3 lutego, na mszy św. o godz. 9.00, odbędzie się poświęcenie świec dla dzieci mających przyjąć pierwszą komunię św. Prosimy rodziców tych dzieci o zaopatrzenie się w takie świece i zabranie ich ze sobą do kościoła. Po mszy św., odbędzie się spotkanie z dziećmi rodzicami wraz z egzaminem.
 2. Radnych parafialnych zapraszamy na spotkanie w środę, 6 lutego o godz. 19.00.
 3. Siostry Pasterki w Jabłonowie Zamek zapraszają dziewczęta w wieku od 13 lat na rekolekcje o temacie „Duch Święty a Eucharystia”, które odbędą się w dniach 8-11 lutego. Szczegóły na plakacie.

                                                                               2 Niedziela Zwykła, 2019.01.20

 
 1. Wzorem lat ubiegłych odwiedził nas br. Waldemar Sarba wraz z 20-osobowym, młodzieżowo-dziecięcym zespołem ”San Damiano” z naszego klasztoru w Gorzowie Wielkopolskim. Po Mszy św. o godz. 11.00 będzie więc wspólne śpiewanie kolęd wraz z zespołem w naszym kościele. Zapraszamy na nie zarówno osoby dorosłe jak i młodzież a szczególnie dzieci. Zespół ”San Damiano” kolędował już wczoraj w Świeciu n. Osą a dziś (w niedzielę), po południu, po kolędowaniu u nas, uda się z podobnym darem również do Jabłonowa Pomorskiego. Szczegóły na plakacie. Na to pełne uroku spotkanie wszystkich serdecznie zapraszamy.
 2. Siostry Pasterki w Jabłonowie Zamek zapraszają dziewczęta w wieku od 13 lat na rekolekcje o temacie „Duch Święty a Eucharystia”, które odbędą się w dniach 8-11 lutego. Szczegóły na plakacie.
 3. W niedzielę, 3 lutego odbędzie się poświęcenie świec dla dzieci mających przyjąć pierwszą komunię św. Będzie to miało miejsce z okazji poprzedzającej ten dzień ur. Ofiarowania Pańskiego, zwanej też ur. Matki Bożej Gromnicznej. Prosimy rodziców tych dzieci o zaopatrzenie się w takie świece i zabranie ich ze sobą na Mszę św. o godz. 09.00.
Niestety również i w przyszłą niedzielę musimy odwołać spotkanie rodziców i tych dzieci wraz z czekającym je egzaminem, gdyż otrzymaliśmy pilną prośbę chorego księdza z pobliskiej parafii o zastępstwo. Będzie nas wtedy tylko dwóch braci kapłanów w naszym klasztorze z czego jeden musi się udać na zastępstwo. Z tego powodu nie będzie też możliwości słuchania spowiedzi na dwóch pierwszych Mszach w przyszłą niedzielę a jedynie bezpośrednio przed jej celebracją lub po. Spowiadać regularnie będziemy już jednak na Mszy wieczornej.
 1. Spotkanie wraz z egzaminem proponujemy zatem 3 lutego, gdy już będziemy wszyscy trzej bracia kapłani na miejscu. Za te niedogodności zmian bardzo przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.


                         Ogłoszenia duszpasterskie, ur. Chrztu Pańskiego, 13 stycznia 2019

 
 1. Zakończyliśmy wizytę duszpasterską w naszej parafii. Wszystkim rodzinom dziękujemy bardzo za ciepłe przyjęcie. Był to dla nas cenny czas i okazja do bliższego zapoznania się oraz do rozeznania kto w parafii potrzebuje jakiejś pomocy, zarówno materialnej jak i sakramentalnej – szczególnie chodzi nam o osoby starsze, które nie mogą już samodzielnie udać się do kościoła a pragną skorzystać z sakramentu pokuty i eucharystii.
Szczególnie wdzięczni jesteśmy panom, którzy zawozili nas do poszczególnych domów – za ich życzliwość i poświęcony czas. Dziękujemy też za przekazane nam przy tej okazji ofiary. Pomogą nam zakupić opał do kościoła i klasztoru na drugą część zimy.
 1. W przyszłą niedzielę, wzorem lat ubiegłych odwiedzi nas br. Waldemar Sarba wraz z 22-osobowym, młodzieżowo-dziecięcym zespołem ”San Damiano” z naszego klasztoru w Gorzowie Wielkopolskim. Stąd ziemniaki na obiad proponujemy Wam tego dnia wstawić o godzinę później niż zwykle, gdyż po Mszy św. o godz. 11.00 będzie wspólne śpiewanie kolęd w naszym kościele. Zapraszamy na nie zarówno osoby dorosłe jak i młodzież a szczególnie dzieci. Z tego powodu chcemy odwołać zapowiedziane już spotkanie i egzamin z grupą pierwszokomunijną i przełożyć je na niedzielę 27 stycznia. Msza św. o godz. 09.00 w przyszłą niedzielę nie będzie zatem miała charakteru Mszy dla dzieci, gdyż w zamian, zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież na godz. 11-tą. Zespół ”San Damiano” będzie też kolędował w sobotę w Świeciu n. Osą a w niedzielę wieczorem w Jabłonowie Pomorskim. Szczegóły na plakacie. Na to pełne uroku spotkanie wszystkich serdecznie zapraszamy.
 2. Siostry Pasterki w Jabłonowie Zamek zapraszają dziewczęta w wieku od 13 lat na rekolekcje o temacie „Duch Święty a Eucharystia”, które odbędą się w dniach 8-11 lutego. Szczegóły na plakacie.

                                  Ogłoszenia duszpasterskie, Ur. Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2019
 1. W dniu wczorajszym zakończyliśmy przewidzianą w planie wizytę duszpasterską w rodzinach naszej parafii. Te rodziny, które z przyczyn niezależnych od siebie nie mogły być w tym czasie obecne w domu, odwiedzimy w innym, dodatkowym czasie, jeśli otrzymamy taką prośbę. W przyszłą niedzielę zaś przedstawimy sprawozdanie z całości wizyty.
 2. W dniu dzisiejszym, po Mszy św. o godz. 11.00, ma miejsce spotkanie z młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania.
 3. Konkurs na najlepszą szopkę noworoczną wykonaną przez dzieci dobiega końca. W przyszłą niedziele na Mszy św. o godz. 9.00, odbędzie się jego rozstrzygnięcie i rozdanie nagród. Dzieci, które jeszcze nadal wykonują szopki a nie ukończyły ich i nie oddały do oceny, prosimy aby zrobiły to jak najprędzej.
 4. Spotkanie z rodzicami i dziećmi pierwszokomunijnymi odbędzie się za dwa tygodnie, 20 stycznia po Mszy św. o godz. 9.00. Będzie to spotkanie z pierwszą częścią zaplanowanego egzaminu dla dzieci.
 5. Siostry Pasterki w Jabłonowie Zamek zapraszają dziewczęta w wieku od 13 lat na rekolekcje o temacie „Duch Święty a Eucharystia”, które odbędą się w dniach 8-11 lutego. Szczegóły na plakacie.
 6. Franciszkański Zakon Świeckich ma swoje spotkanie opłatkowe w najbliższą sobotę, 15 stycznia, o godz. 15.00.
 7. W najbliższy czwartek, 10 stycznia, będzie okazja w prostszy i dogodniejszy sposób niż zwykle, oddać krew dla tych, którzy potrzebują tego daru. Krwiobus zjawi się tego dnia przed Urzędem Miasta i Gminy w Radzyniu Chełmińskim, w godzinach 12-16. Szczegóły na plakacie.
© Kapucyni w Rywałdzie / © 2017 Wykonanie Marcin Koźliński / miasto Grudziądz / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Polityka Cookies