Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej

Matka Boża Rywałdzka

Ogłoszenia Parafialne                                                                              5Niedziela Zwykła, 2019.02.10
 
 1. W dniu jutrzejszym obchodzimy wspomnienia NMP z Lourdes a tym samym, Światowy Dzień Chorych. W naszym sanktuarium już dziś, w wigilię tego wspomnienia (niedziela 10 lutego) zapraszamy wszystkich chorych i cierpiących na jakiekolwiek choroby, na mszę św., o godz. 17.00, kiedy to będziemy modlić się w ich intencji. Podczas mszy św. będzie też udzielany sakrament chorych. Prosimy zatem najbliższe osoby dla chorych o pomoc w umożliwieniu im przybycia do naszego sanktuarium. Możliwość przystąpienia do spowiedzi św., będzie już pół godziny przed rozpoczęciem mszy św.
 2. Ministrantów i kandydatów do służby przy ołtarzu w naszym sanktuarium, zapraszamy jak zawsze na co sobotnie spotkania o godz. 10.00.

                                                                           4 Niedziela Zwykła, 2019.02.03
 
 1. Dziś, po zakończeniu tej mszy św. o godz. 9.00, odbędzie się spotkanie z dziećmi przygotowującymi się do pierwszej komunii świętej i ich rodzicami wraz z egzaminem przygotowawczym.
 2. Po mszy mszy św. o godz. 11.00 z kolei, kandydaci do sakramentu bierzmowania mają swoje spotkanie.
 3. Radnych parafialnych zapraszamy na spotkanie w środę, 6 lutego o godz. 19.00.
 4. Siostry Pasterki w Jabłonowie Zamek zapraszają dziewczęta w wieku od 13 lat na rekolekcje o temacie „Duch Święty a Eucharystia”, które odbędą się w dniach 8-11 lutego. Szczegóły na plakacie.
 5. Wszystkich chorych, cierpiących na jakiekolwiek choroby zapraszamy na mszę św., w niedziele poprzedzającą dzień wspomnienia NMP z Lourdes czyli w niedzielę 10 lutego o godz. 17.00. Podczas mszy św. będzie też udzielany sakrament chorych. Prosimy zatem najbliższe osoby dla chorych o pomoc w umożliwieniu im przybycia do naszego sanktuarium w następną niedzielę o godz. 17.00. Możliwość przystąpienia do spowiedzi św., będzie już pół godziny przed rozpoczęciem mszy św.
 
3 Niedziela Zwykła, 2019.01.27                                                          
 
 1. Przyszły piątek jest pierwszym piątkiem miesiąca. Kapłan jak zwykle uda się do chorych naszej parafii z posługą sakramentalną.
 2. W sobotę zaś obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, inaczej zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Msze święte odprawiane są tego dnia jak w każdą niedzielę. Prosimy też nie zapomnieć o zabraniu ze sobą świec. Święto to jest jednocześnie poświęcone osobom konsekrowanym żyjącym w zakonach i instytutach życia konsekrowanego oraz poświęcone jest modlitwie o powołania. Kolekta zbierana na mszach świętych tego dnia przekazana zostanie na Karmel w Łasinie oraz na klasztory sióstr kapucynek klauzurowych w Polsce. W klasztorach tych trwa nieustanna modlitwa sióstr obejmująca potrzeby wspólnoty diecezjalnej oraz całego Kościoła powszechnego. Klasztor w Łasinie jest utrzymywany wyłącznie z datków zewnętrznych. Podobnie jest z klasztorami sióstr kapucynek.
Po wieczornej mszy świętej sobotniej odprawione też zostanie nabożeństwo uzdrowienia i uwielbienia, gdyż jest to jednocześnie pierwsza sobota miesiąca.
 1. W niedzielę, 3 lutego, na mszy św. o godz. 9.00, odbędzie się poświęcenie świec dla dzieci mających przyjąć pierwszą komunię św. Prosimy rodziców tych dzieci o zaopatrzenie się w takie świece i zabranie ich ze sobą do kościoła. Po mszy św., odbędzie się spotkanie z dziećmi rodzicami wraz z egzaminem.
 2. Radnych parafialnych zapraszamy na spotkanie w środę, 6 lutego o godz. 19.00.
 3. Siostry Pasterki w Jabłonowie Zamek zapraszają dziewczęta w wieku od 13 lat na rekolekcje o temacie „Duch Święty a Eucharystia”, które odbędą się w dniach 8-11 lutego. Szczegóły na plakacie.

                                                                               2 Niedziela Zwykła, 2019.01.20

 
 1. Wzorem lat ubiegłych odwiedził nas br. Waldemar Sarba wraz z 20-osobowym, młodzieżowo-dziecięcym zespołem ”San Damiano” z naszego klasztoru w Gorzowie Wielkopolskim. Po Mszy św. o godz. 11.00 będzie więc wspólne śpiewanie kolęd wraz z zespołem w naszym kościele. Zapraszamy na nie zarówno osoby dorosłe jak i młodzież a szczególnie dzieci. Zespół ”San Damiano” kolędował już wczoraj w Świeciu n. Osą a dziś (w niedzielę), po południu, po kolędowaniu u nas, uda się z podobnym darem również do Jabłonowa Pomorskiego. Szczegóły na plakacie. Na to pełne uroku spotkanie wszystkich serdecznie zapraszamy.
 2. Siostry Pasterki w Jabłonowie Zamek zapraszają dziewczęta w wieku od 13 lat na rekolekcje o temacie „Duch Święty a Eucharystia”, które odbędą się w dniach 8-11 lutego. Szczegóły na plakacie.
 3. W niedzielę, 3 lutego odbędzie się poświęcenie świec dla dzieci mających przyjąć pierwszą komunię św. Będzie to miało miejsce z okazji poprzedzającej ten dzień ur. Ofiarowania Pańskiego, zwanej też ur. Matki Bożej Gromnicznej. Prosimy rodziców tych dzieci o zaopatrzenie się w takie świece i zabranie ich ze sobą na Mszę św. o godz. 09.00.
Niestety również i w przyszłą niedzielę musimy odwołać spotkanie rodziców i tych dzieci wraz z czekającym je egzaminem, gdyż otrzymaliśmy pilną prośbę chorego księdza z pobliskiej parafii o zastępstwo. Będzie nas wtedy tylko dwóch braci kapłanów w naszym klasztorze z czego jeden musi się udać na zastępstwo. Z tego powodu nie będzie też możliwości słuchania spowiedzi na dwóch pierwszych Mszach w przyszłą niedzielę a jedynie bezpośrednio przed jej celebracją lub po. Spowiadać regularnie będziemy już jednak na Mszy wieczornej.
 1. Spotkanie wraz z egzaminem proponujemy zatem 3 lutego, gdy już będziemy wszyscy trzej bracia kapłani na miejscu. Za te niedogodności zmian bardzo przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.


                         Ogłoszenia duszpasterskie, ur. Chrztu Pańskiego, 13 stycznia 2019

 
 1. Zakończyliśmy wizytę duszpasterską w naszej parafii. Wszystkim rodzinom dziękujemy bardzo za ciepłe przyjęcie. Był to dla nas cenny czas i okazja do bliższego zapoznania się oraz do rozeznania kto w parafii potrzebuje jakiejś pomocy, zarówno materialnej jak i sakramentalnej – szczególnie chodzi nam o osoby starsze, które nie mogą już samodzielnie udać się do kościoła a pragną skorzystać z sakramentu pokuty i eucharystii.
Szczególnie wdzięczni jesteśmy panom, którzy zawozili nas do poszczególnych domów – za ich życzliwość i poświęcony czas. Dziękujemy też za przekazane nam przy tej okazji ofiary. Pomogą nam zakupić opał do kościoła i klasztoru na drugą część zimy.
 1. W przyszłą niedzielę, wzorem lat ubiegłych odwiedzi nas br. Waldemar Sarba wraz z 22-osobowym, młodzieżowo-dziecięcym zespołem ”San Damiano” z naszego klasztoru w Gorzowie Wielkopolskim. Stąd ziemniaki na obiad proponujemy Wam tego dnia wstawić o godzinę później niż zwykle, gdyż po Mszy św. o godz. 11.00 będzie wspólne śpiewanie kolęd w naszym kościele. Zapraszamy na nie zarówno osoby dorosłe jak i młodzież a szczególnie dzieci. Z tego powodu chcemy odwołać zapowiedziane już spotkanie i egzamin z grupą pierwszokomunijną i przełożyć je na niedzielę 27 stycznia. Msza św. o godz. 09.00 w przyszłą niedzielę nie będzie zatem miała charakteru Mszy dla dzieci, gdyż w zamian, zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież na godz. 11-tą. Zespół ”San Damiano” będzie też kolędował w sobotę w Świeciu n. Osą a w niedzielę wieczorem w Jabłonowie Pomorskim. Szczegóły na plakacie. Na to pełne uroku spotkanie wszystkich serdecznie zapraszamy.
 2. Siostry Pasterki w Jabłonowie Zamek zapraszają dziewczęta w wieku od 13 lat na rekolekcje o temacie „Duch Święty a Eucharystia”, które odbędą się w dniach 8-11 lutego. Szczegóły na plakacie.

                                  Ogłoszenia duszpasterskie, Ur. Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2019
 1. W dniu wczorajszym zakończyliśmy przewidzianą w planie wizytę duszpasterską w rodzinach naszej parafii. Te rodziny, które z przyczyn niezależnych od siebie nie mogły być w tym czasie obecne w domu, odwiedzimy w innym, dodatkowym czasie, jeśli otrzymamy taką prośbę. W przyszłą niedzielę zaś przedstawimy sprawozdanie z całości wizyty.
 2. W dniu dzisiejszym, po Mszy św. o godz. 11.00, ma miejsce spotkanie z młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania.
 3. Konkurs na najlepszą szopkę noworoczną wykonaną przez dzieci dobiega końca. W przyszłą niedziele na Mszy św. o godz. 9.00, odbędzie się jego rozstrzygnięcie i rozdanie nagród. Dzieci, które jeszcze nadal wykonują szopki a nie ukończyły ich i nie oddały do oceny, prosimy aby zrobiły to jak najprędzej.
 4. Spotkanie z rodzicami i dziećmi pierwszokomunijnymi odbędzie się za dwa tygodnie, 20 stycznia po Mszy św. o godz. 9.00. Będzie to spotkanie z pierwszą częścią zaplanowanego egzaminu dla dzieci.
 5. Siostry Pasterki w Jabłonowie Zamek zapraszają dziewczęta w wieku od 13 lat na rekolekcje o temacie „Duch Święty a Eucharystia”, które odbędą się w dniach 8-11 lutego. Szczegóły na plakacie.
 6. Franciszkański Zakon Świeckich ma swoje spotkanie opłatkowe w najbliższą sobotę, 15 stycznia, o godz. 15.00.
 7. W najbliższy czwartek, 10 stycznia, będzie okazja w prostszy i dogodniejszy sposób niż zwykle, oddać krew dla tych, którzy potrzebują tego daru. Krwiobus zjawi się tego dnia przed Urzędem Miasta i Gminy w Radzyniu Chełmińskim, w godzinach 12-16. Szczegóły na plakacie.


                                              Ogłoszenia duszpasterskie, Ur. Świętej Rodziny, 30 grudnia 2018
 1. W dniu jutrzejszym, 31 grudnia, wznowimy wizytę duszpasterską. Dwóch braci odwiedzi rodziny w Gołębiewie.
Tego samego dnia odprawimy Mszę św. o godz. 17.00 a po niej krótkie nabożeństwo dziękczynne za zakończenie roku kalendarzowego.
 1. We wtorek obchodzimy Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Msze święte sprawowane są tego dnia jak w każdą niedzielę. Jest to jednocześnie pierwsza niedziela miesiąca z adoracją po pierwszej Mszy św.
 2. W środę, 2 stycznia, dalszy ciąg kolędy. Obejmie ona drogę Rywałd-Książki
Jeden brat, odwiedzi rodziny w Blizienku przy szosie Rywałd-Książki w kierunku kościoła a drugi brat, od p. Posła do tzw. baraku
W czwartek, 3 stycznia, będzie kolędował tylko jeden brat, w Rywałdzie, od pp. Cichockich i za krzyżówkami w kierunku Jabłonowa
W piątek, 4 stycznia, dwóch braci kontynuować będzie w Rywałdzie:
Jeden brat, od pp. Grzębskich do p. Homy i od p. Karpińskiej w kierunku kościoła do pp. Fersków włącznie
Drugi zaś brat, od pp. Kasprowiczów i Czaplińskich do pp. Sobierajów i Matuszczaków
Tego samego dnia przypada pierwszy piątek miesiąca. Jeden brat odwiedzi więc chorych w tym samym czasie co zwykle.
Sobota, 5 stycznia będzie ostatnim dniem kolędy, która obejmie Rywałd oraz Gołębiewko. Kolędować będzie wtedy trzech braci.
Jeden brat, w Rywałdzie, od domu przy ruinach kościoła do pp. Adwent oraz dwóch braci w Gołębiewku. Wszystkie wizyty rozpoczynają się o godz. 9.00.
Bardzo dziękujemy za dotychczasową pomoc w zawiezieniu nas do Waszych domów i jednocześnie prosimy o tę samą łaskę w czekających nas jeszcze dniach wizyt.
 1. W pierwszą sobotę miesiąca, 5 stycznia, odbędzie się też jak zwykle nabożeństwo o uzdrowienie duszy i ciała po Mszy św. o godz. 17.00.
 2. W najbliższą niedzielę, 6 stycznia, przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego. Będzie też wówczas można nabyć kredę i kadzidło. Tego też dnia odbędzie się spotkanie z kandydatami do bierzmowania, po Mszy św. o godz. 11.00.
 3. Dziś po Mszach św. zbierana jest ofiara do puszek na Fundusz Obrony Życia. Celami statutowymi jego działalności są: 1. Troska o obronę poczętego dziecka wobec zagrożeń płynących z niedojrzałości społecznej rodziców czy ich trudności ekonomicznych. 2. Organizowanie duchowej pomocy i doraźnego wsparcia materialnego dla matki będącej w trudnej sytuacji, a spodziewającej się kolejnego dziecka. 3. Okresowa pomoc rodzicom oczekującym urodzenia dziecka w podjęciu pracy zawodowej i w ułożeniu życia w środowisku. 4. Otoczenie troską i pomocą w usamodzielnianiu się matkom rodzącym w Domach Samotnej Matki, wychowankom domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz innym o podobnej działalności. 5. Wspieranie działalności Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego. Bazę materialną dla udzielania wsparcia stanowi jest właśnie ta dzisiejsza doroczna zbiórka do puszek w Niedzielę Świętej Rodziny.
 4. Od dzisiaj rusza też ”Sztafeta modlitwy w intencji rodzin”. Domowy Kościół, który jest gałęzią rodzinną Ruchu Światło – Życie, zaprasza małżeństwa do włączenia się w tę akcję. Każde małżeństwo wybiera jeden dzień podczas, którego podejmuje modlitwę, post i Eucharystię w intencjach rodzin. Zapisy prowadzą Justyna i Karol Strzałkowscy Tel. 692 631 318 E-mail: strz.karol@gmail.com. Szczegóły znajdują się na plakacie.


                                                 Ogłoszenia duszpasterskie, 4 Niedziela Adwentu, 23 grudnia 2018
 
 1. W zakrystii są jeszcze do nabycia opłatki na stół wigilijny i kalendarze na rok przyszły.
 2.  Zaczęliśmy stroić nasz kościół na Święta. Dziękujemy serdecznie państwu Paradowskim za podarowanie nam choinek oraz wielu naszym parafianom a nawet wolontariuszom z poza parafii, którzy pomogli nam je wczoraj ubierać i stroić kościół. Byli też nasi kochani ministranci i dzieci oraz przedstawiciele młodzieży.
 3. Dzień jutrzejszy jest już wigilią Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Tradycyjnie jest to też dzień postny. Tego dnia nie sprawujemy Mszy św. o godz. 17.00. Jest to bowiem czas na wspólną, rodzinną wieczerzę wigilijną. Powinna się ona rozpocząć odśpiewaniem kolędy, przeczytaniem fragmentu Pisma św. opisującego przyjście na świat Syna Bożego (Łk 2, 1-21) oraz połamaniem się opłatkiem i złożeniem sobie życzeń, nie zapominając o chwili pokory i skruchy wraz z prośbą o wzajemne wybaczenie sobie krzywd, błędów i zaniedbań. Mszę wigilijną sprawować będziemy o godz. 24.00.
 4. Biskupi polscy proponują, aby w tym roku, Niedziela Świętej Rodziny była dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin oraz dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, tak aby można było przypomnieć wszystkim o pięknie miłości, którą zostaliśmy obdarowani przez Boga. W przeżywaniu miłości małżonkowie żyjący wiarą otrzymali także szczególną pomoc, którą jest sakrament małżeństwa. Jest on „darem dla uświęcenia  i zbawienia małżonków” oraz „stałym przypomnieniem tego, co dokonało się na Krzyżu”, bowiem małżonkowie „wzajemnie dla siebie i dla dzieci są świadkami zbawienia” (papież Franciszek, Amoris laetitia, nr 74). Zapraszamy zatem wszystkich małżonków  do tego, aby w Niedzielę Świętej Rodziny, cała rodzina stanęła przed ołtarzem,  by odnowić przyrzeczenia małżeńskie i w ten sposób umocnić więź miłości  w małżeństwie i rodzinie. Powiadomcie swoich współmałżonków aby tego dnia razem zasiąść w kościelnej ławce i cieszyć się też obecnością własnych dzieci. Nie będzie wymagane aby koniecznie wychodzić z ławek i podchodzić do ołtarza. Kto zechce będzie mógł w ten sposób okazać swoją radość i zawierzenie w modlitwie. Kto  zaś zechce inaczej, będzie mógł pozostać w ławce.
 5. Świąteczny numer "Niedzieli" w tym roku obejmuje dwa tygodnie, czyli 23-30 grudnia br. i jest do nabycia w zakrystii. Zawiera też kalendarz ścienny z papieżem Franciszkiem, śpiewnik z kolędami i rytuałem wieczerzy wigilijnej oraz płytę z kolędami w wykonaniu Ryszarda Rynkowskiego. Stąd jego cena tym razem wynosi 10 zł.
 6. Wizytę duszpasterską rozpoczniemy w tym roku wcześniej niż zwykle ze względu na dzieci, które wolne jeszcze od szkoły, chętnie spotkamy w Waszych domach. Tak więc porządek kolędy będzie następujący:
W czwartek, 27 grudnia, odwiedzimy Blizno – dwóch braci
W piątek, 28 grudnia, Blizienko (poza domami leżącymi przy szosie Rywałd-Książki) – dwóch braci
W sobotę, 29 grudnia, Stara Ruda i Bursztynowo – dwóch braci
W poniedziałek, 31 grudnia, Gołębiewo – dwóch braci
W środę, 2 stycznia, droga Rywałd-Książki
Jeden brat, Blizienko przy szosie Rywałd-Książki w kierunku kościoła
Drugi brat, od p. Posła do tzw. baraku
W czwartek, 3 stycznia, Rywałd – jeden brat
Od pp. Cichockich i za krzyżówkami w kierunku Jabłonowa
W piątek, 4 stycznia, Rywałd – dwóch braci
Jeden brat, od pp. Grzębskich do p. Homy i od p. Karpińskiej w kierunku kościoła do pp. Fersków włącznie
Drugi brat, od pp. Kasprowiczów i Czaplińskich do pp. Sobierajów i Matuszczaków
W sobotę, 5 stycznia Rywałd oraz Gołębiewko, – trzech braci
Jeden brat, w Rywałdzie, od domu przy ruinach kościoła do pp. Adwent oraz dwóch braci w Gołębiewku. Plan całej kolędy zamieszczony jest w gablocie i na naszej stronie.
Każdą wizytę zaczynamy o godz. 9.00. Bardzo prosimy o pomoc w zawiezieniu nas do kolejnych domów w tych wioskach, gdyż jak wiecie, jest nam trudno samym odnaleźć Wasze domy. Z góry dziękujemy za tę pomoc.
7. I jeszcze Komunikat nadesłany nam przez kurię diecezjalną od ks. Biskupa Józefa: Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi i rowerzyści, o korzystanie z elementów odblaskowych, z uwagi z dużą liczbę wypadków. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości ok. 40 metrów. Jest to często zbyt mała odległość, aby kierujący miał czas na reakcję, czego następstwem są zdarzenia drogowe skutkujące niejednokrotnie śmiercią pieszego. Osoby poruszające się po zmierzchu po drodze bez elementów odblaskowych są praktycznie niewidoczne. Natomiast mając na sobie elementy odblaskowe stają się widoczne w różnych warunkach pogodowych nawet z odległości ok. 150 metrów. Jednocześnie prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności przed wejściem na przejście dla pieszych.                                        Ogłoszenia duszpasterskie, 3 Niedziela Adwentu, 16 grudnia 2018
 1. Dziś (w niedzielę 16 grudnia), rozpoczynamy Nowennę do Dzieciątka Jezus. Modlitwy odmawiane są codziennie po Mszy św. roratniej. W dni powszednie okresu Adwentu Msze roratnie odprawiane są o godz. 7.00 a przed nimi śpiewamy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Dla dzieci zaś Roraty odprawiane są w każdy wtorek i czwartek tygodnia o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy na nie wszystkie dzieci i dorosłych.
 2. Dziękujemy za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na pomoc Kościołowi na Wschodzie. Razem, naszym braciom na Łotwie i Białorusi przekazaliśmy 504 zł.
 3. W zakrystii są jeszcze do nabycia ostatnie wigilijne świece wspomagające Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Nabycie przez nas takiej świecy w cenie 6 zł. – bo zostały już tylko te najmniejsze - umożliwia dzieciom letni wypoczynek, darmowe posiłki, stypendia, leczenie i rehabilitację oraz świetlice.
 4. Trwa konkurs na szopki bożonarodzeniowe. Dzieci, które się jeszcze nie zgłosiły, mogą to zrobić u p. Basi. Rozstrzygnięcie konkursu z nagrodami nastąpi tuż po Nowym Roku.
 5. W tym tygodniu, br. Mirek udał się do naszych domów z poświęconymi opłatkami na stół wigilijny. Dziękujemy bardzo za pomoc w podwiezieniu go do kolejnych domów w poszczególnych wioskach i za życzliwość jemu i nam okazaną. Ci z Was, których nie było wówczas w domu, jak i wszyscy, którzy pragną nabyć dla siebie opłatek, mogą to zrobić w naszej zakrystii. Są też jeszcze kalendarze na przyszły rok.
 6. W sobotę zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy przy ubieraniu choinek i strojeniu kościoła. Wcześniej planowaliśmy to na czwartek ale chcemy też sprawić radość naszym dzieciom, które – wolne od szkoły - będą mogły wziąć w tym udział. Tego samego dnia, czyli w najbliższą sobotę, zapraszamy członków Rady Parafialnej na wspólny opłatek. Rozpoczniemy Mszą św. o godz. 17.00 a następnie przejdziemy do refektarza. Byłoby nam miło, gdyby ktoś z radnych mógł przygotować jakieś ciasto na to spotkanie.
 7. Wizytę duszpasterską rozpoczniemy w tym roku wcześniej niż zwykle ze względu na dzieci, które wolne jeszcze od szkoły, chętnie spotkamy w Waszych domach. Tak więc porządek kolędy będzie następujący:
Czwartek, 27 grudnia, Blizno – dwóch braci

Piątek, 28 grudnia, Blizienko (poza domami leżącymi przy szosie Rywałd-Książki) – dwóch braci

Sobota, 29 grudnia, Stara Ruda i Bursztynowo – dwóch braci

Poniedziałek, 31 grudnia, Gołębiewo – dwóch braci

Środa, 2 stycznia, droga Rywałd-Książki
Jeden brat, Blizienko przy szosie Rywałd-Książki w kierunku kościoła
Drugi brat, od p. Posła do tzw. baraku

Czwartek, 3 stycznia, Rywałd – jeden brat
Od pp. Cichockich i za krzyżówkami w kierunku Jabłonowa

Piątek, 4 stycznia, Rywałd – dwóch braci
Jeden brat, od pp. Grzębskich do p. Homy i od p. Karpińskiej w kierunku kościoła do pp. Fersków włącznie
Drugi brat, od pp. Kasprowiczów i Czaplińskich do pp. Sobierajów i Matuszczaków

Sobota, 5 stycznia Rywałd oraz Gołębiewko, – trzech braci
Jeden brat, w Rywałdzie, od domu przy ruinach kościoła do pp. Adwent
Dwóch braci w Gołębiewku

Każdą wizytę zaczynamy o godz. 9.00. Bardzo prosimy o pomoc w zawiezieniu nas do kolejnych domów w tych wioskach, gdyż jak wiecie, jest nam trudno samym odnaleźć Wasze domy. Z góry dziękujemy za tę pomoc.

                    
                           Ogłoszenia duszpasterskie, 2 Niedziela Adwentu, 9 grudnia 2018
 1. W dniu dzisiejszym, uczestnicy terapii zajęciowej ze stowarzyszenia ”Uśmiech” w Grucie oraz ich opiekunowie, zapraszają na kiermasz świąteczny w korytarzu naszego klasztoru gdzie wystawiają oni swoje wyroby aż do godz. 13.00.  Dochód przeznaczony jest na ich potrzeby.
Kiermasz o podobnym charakterze i przeznaczeniu urządza szkoła podstawowa i przedszkole im. H. Sienkiewicza w Książkach. Odbędzie się on w lokalach szkolnych w Książkach w środę 12 grudnia w godz. 9-14. Będzie wiele atrakcji z którymi można się zapoznać na odręcznie wykonanym plakacie.
 1. Po Mszy św. o godz. 9.00 odbędzie się w salce tercjarskiej spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św.
 2. W dni powszednie okresu Adwentu odprawiane są Msze św. roratnie o godz. 7.00 a przed nimi śpiewamy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Dla dzieci Roraty odprawiane są w każdy wtorek i czwartek tygodnia o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy na nie wszystkie dzieci i dorosłych.
 3. Jak każdego roku, dzisiejsza, druga Niedziela Adwentu, w Kościele w Polsce i wśród Polonii przeżywana jest jako „Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie”. W tym dniu dzisiejszym zatem, zbierane są ofiary do puszek na pomoc Kościołowi na Wschodzie. Ofiary te, w ciągu roku, posłużą pomocą naszym braciom posługującym na Łotwie i Białorusi.
 4. W zakrystii są do nabycia wigilijne świece wspomagające Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Nabycie przez nas takiej świecy w cenie od 6 do 12 zł. – bo najdroższe już się rozeszły - umożliwia dzieciom letni wypoczynek, darmowe posiłki, stypendia, leczenie i rehabilitację oraz świetlice.
 5. Również i w tym roku ogłaszamy konkurs na szopki bożonarodzeniowe. Dzieci mogą się zgłaszać do p. Basi aby zapisać swoją kandydaturę. Rozstrzygnięcie konkursu z nagrodami nastąpi tuż po Nowym Roku.
 6. Począwszy od jutra, br. Mirek uda się do naszych domów z opłatkami na stół wigilijny. Bardzo uprzejmie prosimy o pomoc w podwiezieniu go do kolejnych domów w poszczególnych wioskach – podobnie jak to też ma miejsce w czasie kolędy. Godzina wyjazdu z klasztoru jest jak zwykle 9-ta rano. Natomiast plan wizyt z opłatkiem proponujemy w następującym porządku:
Poniedziałek: Blizno
Wtorek: Blizienko
Środa: Gołębiewo
Czwartek: Gołębiewko połączone ze Starą Rudą
Piątek: Rywałd (w całości)
 1. Bardzo dziękujemy za "dotacje" na św. Mikołaja. Razem zebraliśmy 872 zł. Wszystko od razu poszło przelewem prosto do Laponii i św. Mikołaj wykonał swoje zadanie. Pierwszy raz przybył do dzieci uczęszczających na roraty a drugi raz dzisiaj.


                             Ogłoszenia duszpasterskie, 1 Niedziela Adwentu, 2 grudnia 2018

 
 1. W sobotę, 1-go grudnia odbędzie się w Grudziądzu kongres poświęcony rodzinie zatytułowany: ”Rodzina – dobrą nowiną dla Kościoła i dla świata” a Adwentowe Dni Skupienia dla Mężczyzn pod hasłem: Idźcie do św. Józefa!” Odbędą się 4 grudnia, również w Grudziądzu. Z kolei rekolekcje adwentowe pod hasłem ”Gdy czekanie na dziecko boli…” dla małżeństw starających się o potomstwo odbędą się w Przysiecku koło Torunia w dniach 8-9 grudnia 2018. Szczegóły tych rekolekcji są na plakatach.
 2. Dziś po Mszy św. o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie kandydatów do bierzmowania w rozmównicy klasztornej.
 3. Począwszy od poniedziałku odprawiane będą Msze św. roratnie o godz. 7.00 a przed nimi śpiewać będziemy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Dla dzieci Roraty odprawiane będą w każdy wtorek i czwartek tygodnia o godz. 17.00. Przypominamy dzieciom że trzeba się samemu zaopatrzyć w roratni lampion, który posłuży w czasie Mszy św.
 4. Członków Róż Różańcowych zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się we wtorek po Mszy św. o godz. 17.00.
 5. Święty Mikołaj zakomunikował nam że również w tym roku ma małą dziurę budżetową. Stąd dzisiaj, po naszej Mszy św. ministranci będą przyjmować dobrowolne ofiarki na prezenty dla naszych parafialnych dzieci. W takim ”układzie”, św. Mikołaj obiecał również i w tym roku stanąć na wysokości swojego zadania.
 6. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Kapłan jak zwykle uda się tego dnia do chorych.
 7. W następną niedzielę, 9 grudnia, na Mszy św. o godz. 10.00 odbędzie się poświęcenie krzyżyków i medalików dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. Po Mszy zaś będzie miało miejsce spotkanie miesięczne z rodzicami tych dzieci.
 8. Jak każdego roku, druga Niedziela Adwentu, czyli przyszła niedziela, w Kościele w Polsce i wśród Polonii przeżywana jest jako „Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie”. W tym dniu przewidziane jest zbieranie ofiar do puszek na pomoc Kościołowi na Wschodzie. Ofiary zebrane w ten dzień służą w ciągu roku pomocą naszym braciom posługującym na Łotwie i Białorusi.
 9. W zakrystii są do nabycia ładne, wigilijne świece wspomagające Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Nabycie przez nas takiej świecy w cenie od 6 do 15 zł., umożliwia dzieciom letni wypoczynek, darmowe posiłki, stypendia, leczenie i rehabilitację oraz świetlice.
 10. Również i w tym roku ogłaszamy konkurs na szopki bożonarodzeniowe. Dzieci mogą się już zgłaszać do p. Basi aby zapisać swoją kandydaturę. Rozstrzygnięcie konkursu z nagrodami nastąpi tuż po Nowym Roku.
 11. Po następnej niedzieli br. Mirek uda się do naszych domów z opłatkami.

                                        Ogłoszenia duszpasterskie na Uroczystość Chrystusa Króla, 25 listopada 2018

 1. W ubiegłą niedzielę obchodziliśmy II Światowy Dzień Ubogich. Za otrzymane od Caritas Diecezji Toruńskiej ”Chlebki miłosierdzia” otrzymane od Was ofiary zebraliśmy 674 zł. Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy w imieniu tych naszych parafian, którzy z tej pomocy skorzystają.
 2. W sobotę, 1-go grudnia odbędzie się w Grudziądzu kongres poświęcony rodzinie zatytułowany: ”Rodzina – dobrą nowiną dla Kościoła i dla świata” z udziałem biskupów naszej diecezji i innych prelegentów. Program, przeznaczony dla małżonków i młodzieży jest interesujący. Można się z nim zapoznać na plakacie.
 3. W sobotę też przypada pierwsza sobota i pierwsza niedziela miesiąca. W sobotę o godz. 17.00 celebrujemy Mszę św. niedzielną, którą rozpoczynamy czas Adwentu, a po niej nabożeństwo uzdrowienia.  
 4. Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Toruńskiej oraz Bractwo św. Józefa Diecezji Toruńskiej zapraszają na Adwentowe Dni Skupienia dla Mężczyzn pod hasłem: Idźcie do św. Józefa!” Odbędą się one w trzech miejscach: 3 grudnia w Toruniu, 4 grudnia w Grudziądzu i 5 grudnia w Lubawie. Szczegóły na plakacie w naszej gablocie.
 5. Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego ”Martyria” z Bydgoszczy z kolei zaprasza na rekolekcje adwentowe pod hasłem ”Gdy czekanie na dziecko boli…” dla małżeństw starających się o potomstwo. Rekolekcje te odbędą się w Przysiecku koło Torunia w dniach 8-9 grudnia 2018. Szczegóły na : www.gdyczekanieboli.pl oraz na plakacie.
 6. W ubiegłą sobotę i niedzielę przeżywaliśmy wyjątkowy czas wizytacji kanonicznej. Chcemy serdecznie podziękować wszystkim wówczas obecnym i wszystkim w nią zaangażowanym. Wydaje się że ministranci podbili serce biskupa Józefa. Podobnie nasza młoda scholka pod przewodnictwem s. Lucji jak i rada parafialna. Dziękujemy serdecznie wszystkim za te dni i dziękujemy serdecznie paniom, które upiekły dla nas ciasta. Biskup Józef odjeżdżał od nas z bardzo dobrym wrażeniem odniesionym w spotkaniu z całą naszą parafią, która pomimo że nie jest duża to jednak żywa.

                                                        33 Niedziela Zwykła - 18 listopada 2018
 1. W intencji zmarłych zapisanych na wypominkach listopadowych modlimy się w czasie różańca przed każdą Mszą św. o godz. 17.00, czyli o godz. 16.30 – zarówno w niedziele, jak i w dni powszednie. Za zmarłych zapisanych na nowych, całorocznych wypominkach zaczniemy modlić się od początku miesiąca grudnia.
 2. W dniu dzisiejszym kończy się wizytacja kanoniczna, czyli nawiedzenie nas przez pasterza diecezji, ks. Biskupa Józefa Szamockiego. Biskup Józef obecny jest na wszystkich Mszach świętych i głosi do nas Słowo. Ponadto na Mszy św. o godz. 9.00  błogosławi dzieci oraz matki w stanie błogosławionym, o godz. 11.00 dokona błogosławieństwa nowego ołtarza a o godz. 17.00 udzieli sakramentu bierzmowania naszym siedmiu młodym kandydatom. Przed tą Mszą św. wieczorną, wyjątkowo nie będzie odmawiany różaniec.
 3. Dziś obchodzimy II Światowy Dzień Ubogich. Caritas Diecezji Toruńskiej zaprasza do włączenia się w te obchody przez przeprowadzenie w parafiach akcji ”Chlebek miłosierdzia”. Polega ona na tym że rozprowadza się te chlebki w dniu dzisiejszym a dobrowolną ofiarę każda parafia przeznacza na potrzeby swoich biednych parafian.
 4. Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Toruńskiej oraz Bractwo św. Józefa Diecezji Toruńskiej zapraszają na Adwentowe Dni Skupienia dla Mężczyzn pod hasłem: Idźcie do św. Józefa!” Odbędą się one w trzech miejscach: 3 grudnia w Toruniu, 4 grudnia w Grudziądzu i 5 grudnia w Lubawie. Szczegóły na plakacie w naszej gablocie.
 5. Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego ”Martyria” z Bydgoszczy z kolei zaprasza na rekolekcje adwentowe pod hasłem ”Gdy czekanie na dziecko boli…” dla małżeństw starających się o potomstwo. Rekolekcje te odbędą się w Przysiecku koło Torunia w dniach 8-9 grudnia 2018. Szczegóły na : www.gdyczekanieboli.pl oraz na plakacie.
 

                                                        32 Niedziela Zwykła - 11 listopada 2018

 
 1. W intencji zmarłych zapisanych na wypominkach listopadowych modlimy się w czasie różańca przed każdą Mszą św. o godz. 17.00, czyli o godz. 16.30 – zarówno w niedziele, jak i w dni powszednie. Za zmarłych zapisanych na nowych, całorocznych wypominkach zaczniemy modlić się od początku miesiąca grudnia.
 2. Dziś, Mszą św. o godz. 11.00. w kościele św. Anny w Radzyniu kończą się gminne obchody 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po niej odbędzie się marsz niepodległości ulicami miasta wraz z apelem i złożeniem kwiatów i zniczy pod tablicą Marszałka J. Piłsudzkiego.
 3. Już w tym tygodniu, 17 i 18 listopada, nasza parafia, przeżywać będzie wizytację kanoniczną, czyli nawiedzenie nas przez pasterza diecezji, ks. Biskupa Józefa Szamockiego. Plan wizytacji jest następujący:
 Sobota 17 listopada
11.00 Msza św. otwierająca wizytację a bezpośrednio po niej procesja na cmentarz z modlitwą za zmarłych
14.00 Nawiedzenie niektórych chorych przez biskupa
15.30 Spotkanie z Radą Parafialną
17.00 Msza św. i ok. 45 minutowe modlitewne czuwanie grup parafialnych poświęcone głównie modlitwie za młodzież mającą w przyszłą niedzielę przyjąć sakrament bierzmowania. Po czuwaniu krótkie spotkanie ks. biskupa z ministrantami

Niedziela 18 listopada
9.00 Msza św. z błogosławieństwo dzieci oraz matek w stanie błogosławionym
11.00 Suma
17.00 Msza św. z udzielanym sakramentem bierzmowania. Przed tą Mszą św. wyjątkowo nie będzie odmawiany różaniec.
We wszystkich tych wydarzeniach będzie obecny biskup Józef. Zachęcamy więc do szczególnej gorliwości i obecności w te dni. W sobotę zapraszamy zarówno na Mszę rozpoczynającą jak i na czuwanie po Mszy wieczornej, jeśli kto może przyjść tego dnia dwa razy. Plan wizytacji umieszczony jest w gablocie.
W związku z tą wizytacją i zaproszonymi gośćmi pragniemy uprzejmie prosić panie o wspomożenie nas darem własnych wyrobów cukierniczych. W celu upewnienia się że możemy liczyć na tę pomoc jak również aby tych placków nie było zbyt dużo w stosunku do potrzeb, prosimy najpierw o kontakt z naszą szefową kuchni – panią Justyną Tusień, lub z nami - braćmi.
 1. Dziś po Mszy św. o godz. 11.00, odbędzie się spotkanie z nową grupą kandydatów do bierzmowania, którzy przyjmą ten sakrament w przyszłym roku.


                                                          
                 31 Niedziela Zwykła - 11 listopada 2018
 1. Trwa przyjmowanie wypominków. W intencji zmarłych zapisanych na wypominkach listopadowych, zaczęliśmy już nasze modlitwy w czasie różańca przed każdą Mszą św. o godz. 17.00, czyli o godz. 16.30 – zarówno w niedziele, jak i w dni powszednie. Za zmarłych zapisanych na całorocznych wypominkach zaczniemy modlić się od początku miesiąca grudnia.
 2. Przypominamy że w oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych, od 1-go do 8 listopada trwa czas łaski dla zmarłych. Możemy dla nich wyprosić odpust zupełny lub cząstkowy pod wspomnianymi już, zwykłymi warunkami.
 3. W dniach 9-11 listopada, czyli od piątku wieczór do niedzieli południa, odbędą się w Radzyniu Gminne obchody 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program patriotyczno-kulturalny jest bogaty i ciekawy. Zachęcamy do zapoznania się z nim w naszej gablocie. Uroczysta Msza św. w kościele św. Anny w intencji ojczyzny odbędzie się w niedzielę 11 listopada o godz. 11.00. Po niej odbędzie się marsz niepodległości ulicami miasta wraz z apelem i złożeniem kwiatów i zniczy pod tablicą Marszałka J. Piłsudzkiego.
 4. 17 i 18 listopada, nasza parafia, przeżywać będzie wizytację kanoniczną, czyli nawiedzenie nas przez pasterza diecezji, ks. Biskupa Józefa Szamockiego. Plan wizytacji jest następujący:
Sobota 17 listopada
11.00 Msza św., procesja na cmentarz i modlitwą za zmarłych
14.00 Nawiedzenie chorych przez biskupa
15.30 Spotkanie z Radą Parafialną
17.00 Msza św. i ok. 45 minutowe modlitewne czuwanie grup parafialnych. Po czuwaniu krótkie spotkanie z ministrantami

Niedziela 18 listopada
9.00 Msza św. z błogosławieństwo dzieci oraz matek w stanie błogosławionym
11.00 Suma
17.00 Msza św. z udzielanym sakramentem bierzmowania
Zachęcamy do szczególnej gorliwości i obecności w te dni łaski. Pasterz diecezji ze swej troski przybywa aby nas odwiedzić i przeżyć z nami ten czas wzajemnego poznawania się i duchowego wsparcia nas na duchu. My potrzebujemy jego ojcowskiego wsparcia a on potrzebuje naszego. Nie zawiedźmy go przez zaniedbanie skoro z troską trudzi się aby nas spotkać.
 1. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00, odbędzie się spotkanie z nową grupą kandydatów do bierzmowania, którzy przyjmą ten sakrament w przyszłym roku.
 2. W tym tygodniu odszedł do Pana śp. Roman Jawor z Blizienka. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci…
                                             30 Niedziela Zwykła - 28 października 2018
 
 1. W najbliższy czwartek obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych a więc tych wszystkich, którzy odeszli już do Pana i są świętymi w Jego Królestwie. Msze święte odprawiane są jedynie o godz. 9.00 i o 11.00. Po tej ostatniej odbędzie się procesja na cmentarz i modlitwa za zmarłych. Uwaga!: tego dnia nie będzie więc Mszy św. o godz. 17.00. W piątek zaś obchodzimy dzień wszystkich zmarłych, którzy jeszcze nie dostępują chwały Nieba a w związku z tym pozostają w stanie czyścowego oczyszczenia. Msze święte odprawiane są tak jak w każdą niedzielę (9.00, 11.00, 17.00).
 2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek, pierwsza sobota i pierwsza niedziela miesiąca. Pomimo dnia zadusznego chorzy zostaną nawiedzeni przez kapłana w piątek o zwykłej porze.
 3. W sobotę o godz. 17.00 odprawiona zostanie Msza św., a po niej nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała. Jest to też okazja do poznawania i analizy siebie, do poznawania przyczyn naszej kondycji duchowej i uwalniania się od tych trudności i cierpień, które niepotrzebnie znosimy.
 4. W przyszła niedzielę na porannej Mszy św. zostaną poświęcone różańce dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św.
 5. Trwa przyjmowanie wypominków. Prosimy przy tym o bardzo wyraźne zapisywanie imion zmarłych na kartkach wypominkowych oraz o zaznaczenie które z nich są jedynie listopadowe a które całoroczne.
 6. Jesteśmy bardzo wdzięczni parafianom za prace związane z usunięciem śmieci ze śmietnika cmentarnego: panom Adamowi Kurzyńskiemu, Henrykowi Fersk, Stanisławowi Antkowskiemu i Benedyktowi Monczkowskiemu. Polecamy Was i Wasze rodziny oraz Wasze gospodarstwa Bożej Opatrzności, prosząc o obfite dla Was błogosławieństwo.
 7. 17 i 18 listopada, nasza parafia, przeżywać będzie wizytację kanoniczną, czyli nawiedzenia nas przez pasterza diecezji, ks. Biskupa Józefa Szamockiego. Plan wizytacji jest następujący:
 Sobota 17 listopada
11.00 Msza św., procesja na cmentarz i modlitwą za zmarłych
14.00 Nawiedzenie chorych
15.30 Spotkanie z Radą Parafialną
17.00 Msza św. i ok. 45 minutowe czuwanie grup parafialnych. Po czuwaniu krótkie spotkanie z ministrantami

Niedziela 18 listopada
9.00 Msza św. z błogosławieństwo dzieci oraz matek w stanie błogosławionym
11.00 Suma
17.00 Msza św. z udzielanym sakramentem bierzmowania
 1. W tym tygodniu odszedł do Pana śp. Roman Jawor z Blizienka. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie a światłość wiekuista niechaj jej świeci
                                             29 Niedziela Zwykła – 21 października 2018
 1. W miesiącu październiku zapraszamy na wspólnotowy różaniec pół godziny przed każdą wieczorną Mszą św., czyli o godz. 16.30. Dzieci i młodzież, na to nabożeństwo zapraszamy szczególnie we wtorki i czwartki.
 2. Zbliża się miesiąc szczególnej pamięci o zmarłych. Zachęcamy więc do modlitwy za nich i zachęcamy też do korzystania z ”wypominków”. Prosimy przy tym o bardzo wyraźne zapisywanie imion zmarłych na kartkach wyłożonych na stoliku przy wyjściu z kościoła. Prosimy też o zaznaczenie czy są to wypominki jedynie listopadowe, czy też całoroczne. Te ostatnie odczytywane są przez cały rok przed niedzielną Mszą św. południową. Listopadowe zaś odczytywane są jedynie w dni listopadowe podczas różańca przed Mszą św. wieczorną. Można oczywiście zamówić zarówno jeden jak i drugi rodzaj wypominków.
 3. Dziś po porannej Mszy św. zapraszamy rodziców dzieci przygotowujących się do pierwszej komunii św. na krótkie, dziesięciominutowe spotkanie organizacyjne. Będzie też wtedy można zapisać kolejne dzieci na to całoroczne przygotowanie. Natomiast po sumie o godz. 11.00 zapraszamy na spotkanie młodzież, która w przyszłym miesiącu przyjmie sakrament bierzmowania.
 4. Od dzisiaj można już zamawiać intencje Mszy świętych na rok przyszły.
 5. W dniu dzisiejszym trwają wybory samorządowe. Zachęcamy zatem do udania się do lokali wyborczych i zaznaczenia swoich wyborów.
 6. W przyszłą niedzielę obchodzimy 10 Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, gdyż 105 tys. chrześcijan ginie rocznie za wiarę w Chrystusa; co 5 minut ginie 1 chrześcijanin; 200 milionów chrześcijan jest brutalnie prześladowanych; w 116 krajach świata łamane jest prawo do wolności religijnej; 350 milionów chrześcijan poddawanych jest różnym formom dyskryminacji.
 7. 17 i 18 listopada, nasza parafia, przeżywać będzie wizytację kanoniczną, czyli nawiedzenia nas przez pasterza diecezji, ks. Biskupa Józefa Szamockiego. Plan wizytacji jest następujący:
 Sobota 17 listopada
11.00 Msza św., procesja na cmentarz i modlitwą za zmarłych
14.00 Nawiedzenie chorych
15.30 Spotkanie z Radą Parafialną
17.00 Msza św. i ok. 45 minutowe czuwanie grup parafialnych. Po czuwaniu krótkie spotkanie z ministrantami

Niedziela 18 listopada
9.00 Msza św. z błogosławieństwo dzieci oraz matek w stanie błogosławionym
11.00 Suma
17.00 Msza św. z udzielanym sakramentem bierzmowania
 1. Przed uroczystością Wszystkich Świętych pragnęlibyśmy usunąć śmieci z naszego cmentarnego śmietnika. Bardzo prosimy o pomoc w ich wywózce dwóch rolników lub jednego ale z dwoma przyczepami. Najlepiej byłoby to zrobić w tym tygodniu. Z góry serdecznie za to dziękujemy.

                                       28 Niedziela Zwykła – 14 października 2018
 1. W miesiącu październiku zapraszamy na wspólnotowy różaniec pół godziny przed każdą wieczorną Mszą św., czyli o godz. 16.30. Dzieci i młodzież, na to nabożeństwo zapraszamy szczególnie we wtorki i czwartki.
 2. Zbliża się miesiąc szczególnej pamięci o zmarłych. Zachęcamy więc do modlitwy za nich i zachęcamy też do korzystania z ”wypominków”. Prosimy przy tym o bardzo wyraźne zapisywanie imion zmarłych na kartkach wyłożonych na stoliku przy wyjściu z kościoła. Prosimy też o zaznaczenie czy są to wypominki jedynie listopadowe, czy też całoroczne. Te ostatnie odczytywane są przez cały rok przed niedzielną Mszą św. południową. Listopadowe zaś odczytywane są jedynie w dni listopadowe. Można oczywiście zamówić zarówno jeden jak i drugi rodzaj wypominków.
 3. 17 i 18 listopada, nasza parafia, podobnie jak wszystkie parafie naszego dekanatu, przeżywać będzie podniosłe wydarzenie, wizytacji kanonicznej, czyli nawiedzenia nas przez pasterza diecezji, ks. Biskupa Józefa Szamockiego. Wizytacja taka, którą przeprowadza się co pięć lat, ma na celu bliższe zapoznanie się pasterza z aktualną sytuacją naszej parafii i na pasterskim, ojcowskim wsparciu nas oraz podniesieniu na duchu w tej sytuacji życia w jakiej każdy z nas się znajduje. To wydarzenie wymaga pewnego przygotowania, które jest już w toku, m.in. sprawozdanie z wydarzeń w naszej parafii. Pracowaliśmy nad nim nieco z Radą Parafialną w ubiegłym tygodniu a o podpisanie go przez radnych prosimy najpóźniej w dniach 1-2 listopada przy okazji uczestnictwa w liturgii.
 4. W przyszłą niedzielę po porannej Mszy św. zapraszamy rodziców dzieci przygotowujących się do pierwszej komunii św. na krótkie, dziesięciominutowe spotkanie organizacyjne. Będzie też wtedy można zapisać kolejne dzieci na to całoroczne przygotowanie. Natomiast po sumie o godz. 11.00 zapraszamy na spotkanie młodzież, która w przyszłym miesiącu przyjmie sakrament bierzmowania.
 5. W przyszłą niedzielę o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłej, zasłużonej i cenionej nauczycielki i dyrektorki szkoły, pani Marii Charchuły.
 6. Od przyszłej niedzieli będzie można też zamawiać intencje Mszy świętych na przyszły, 2019 rok.
 7. W przyszłą niedzielę przypadają wybory samorządowe. W intencji opatrznościowych ich wyników oraz w intencji odpowiedzialnego wzięcia w nich udziału odprawiliśmy Mszę św. poranną w dniu dzisiejszym, co też było pragnieniem parafian. Zachęcamy zatem do udania się do lokali wyborczych i zaznaczenia swoich wyborów, tym bardziej że na listach wyborczych pojawiają się osoby z naszej parafii. Gdyby ktoś po otrzymaniu wyników wyborów nie był z nich zadowolony, jego głos, w swej istocie, nie będzie daremny. Będzie zaś daremnym głos ”niemy”, czyli brak udziału w głosowaniu.
 8. W zakrystii są do nabycia kalendarze na przyszły rok z sanktuariami maryjnymi w Polsce, gdzie umieszczone jest też i nasze sanktuarium rywałdzkie. Są też do nabycia kalendarze z Janem Pawłem II.
 9. W tym tygodniu odeszła do Pana śp. Zofia Szymańska. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie a światłość wiekuista niechaj jej świeci…

                                         27 Niedziela Zwykła – 7 października 2018

 
 1. Rozpoczęliśmy różańcowy miesiąc październik a w nim zapraszamy na wspólnotowy różaniec pół godziny przed każdą wieczorną Mszą św., czyli o godz. 16.30. Dzieci i młodzież, na to nabożeństwo zapraszamy szczególnie we wtorki i czwartki.
 2. Ministranci mają w tym tygodniu swoje spotkanie w sobotę o godz. 15.00. Na to spotkanie zapoznawcze zapraszamy tym razem również rodziców.
 3. Zbliża się miesiąc szczególnej pamięci o zmarłych. Zachęcamy więc do modlitwy za nich i do korzystania z ”wypominków”. Prosimy przy tym o bardzo wyraźne zapisywanie imion zmarłych na kartkach wyłożonych na stoliku przy wyjściu z kościoła. Prosimy też o zaznaczenie czy są to wypominki jedynie listopadowe, czy też całoroczne. Te ostatnie odczytywane są przez cały rok przed niedzielną Mszą św. południową. Listopadowe zaś odczytywane są jedynie w dni listopadowe. Można oczywiście zamówić zarówno jeden jak i drugi rodzaj wypominków.
 4. Na przyszł niedzielę przypada też comiesięczna składka gospodarcza. Za Waszą hojność już dziś z góry bardzo serdecznie dziękujemy.
 5. 17 i 18 listopada, nasza parafia, podobnie jak wszystkie parafie naszego dekanatu, przeżywać będzie podniosłe wydarzenie, wizytacji kanonicznej, czyli nawiedzenia nas przez pasterza diecezji, ks. Biskupa Józefa Szamockiego. Wizytacja taka, którą przeprowadza się co pięć lat, ma na celu bliższe zapoznanie się pasterza z aktualną sytuacją naszej parafii i pasterskim, ojcowskim wsparciu nas oraz podniesieniu na duchu w tej sytuacji życia w jakiej każdy z nas się znajduje. To wydarzenie wymaga pewnego przygotowania, które jest już w toku. Wymaga jednak jeszcze zaangażowania m.in. Rady Parafialnej. Dlatego prosimy wszystkich członków rady o przybycie na spotkanie w środę, 10 października o godz. 19.00.
 6. W zakrystii są do nabycia kalendarze na przyszły rok z sanktuariami maryjnymi w Polsce, gdzie umieszczone jest też i nasze sanktuarium rywałdzkie.
 7. Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć: Sławomir Ciekot, kawaler z parafii tutejszej i Magdalena Wiesława Dębska zamieszkała w Grucie (zap. 2). Ktokolwiek wiedziałby o jakichkolwiek przeszkodach do zawarcia tych związków zobowiązany jest do podzielenia się tą wiedzą z proboszczem odpowiedniej parafii.
 8. W tym tygodniu odeszła do Pana śp. Elżbieta Wieloborska. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie a światłość wiekuista niechaj jej świeci.
                           

                                          26 Niedziela Zwykła – 30 września 2018
           

1. Dziś, po Mszy św. o godz. 9.00, pierwsze spotkanie dla rodziców dzieci mających przystąpić do pierwszej komunii św. Po Mszy św. o godz. 11.00 zaś, pierwsze spotkanie dla nowej grupy młodzieży mającej w przyszłym roku przyjąć sakrament bierzmowania, natomiast grupa, która już przygotowywała się do tego sakramentu w ubiegłym roku a która to przyjmie go w listopadzie tego roku, ma swoje spotkanie w następną niedzielę, 7 października po Mszy św. o godz. 11.00.

2. Jutro rozpoczynamy różańcowy miesiąc październik a w nim zapraszamy na wspólnotowy różaniec pół godziny przed każdą wieczorną Mszą św., czyli o godz. 16.30. Dzieci i młodzież, na to nabożeństwo zapraszamy szczególnie we wtorki i czwartki.
3. W czwartek 4 października obchodzimy uroczystość św. Franciszka z Asyżu, założyciela naszego zakonu. Msze św. odprawiane będą o godz. 7.00 i o 17.00.

4. W tym tygodniu przypadają też: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Jak w każdy pierwszy piątek miesiąca, kapłan nawiedzi chorych w ich domach.
5. W pierwszą sobotę miesiąca, 6 października, podobnie jak w kolejne pierwsze soboty miesiąca celebrować będziemy nabożeństwa uzdrowienia wewnętrznego po Mszach św. o godz. 17.00.
6. Ministranci mają w tym tygodniu swoje spotkanie w czasie tym razem nietypowym bo w piątek po wieczornej Mszy św.
7. W sobotę 6 października odbędzie się na stadionie narodowym w Warszawie wydarzenie religijne pod nazwą ”Stadion młodych”, dedykowane młodzieży. Szczegóły na plakacie w gablocie.
8. 17 i 18 listopada, nasza parafia, podobnie jak wszystkie parafie naszego dekanatu, przeżywać będzie podniosłe wydarzenie, wizytacji kanonicznej, czyli nawiedzenia nas przez pasterza diecezji, ks. Biskupa Józefa Szamockiego. Wizytacja ta ma na celu zapoznanie się pasterza z aktualną sytuacją naszej parafii i ojcowskim wsparciu nas oraz podniesieniu nas na duchu w tej sytuacji życia w jakiej każdy z nas obecnie się znajduje. To wydarzenie wymaga pewnego przygotowania, które jest już w toku. Wymaga jednak jeszcze zaangażowania m.in. Rady Parafialnej. Dlatego prosimy wszystkich członków rady o przybycie na spotkanie w środę, 10 października o godz. 19.00.
9. W zakrystii są do nabycia kalendarze na przyszły rok z sanktuariami maryjnymi w Polsce, gdzie umieszczone jest też i nasze sanktuarium rywałdzkie.
10. Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć: Sławomir Ciekot, kawaler z parafii tutejszej i Magdalena Wiesława Dębska zamieszkała w Grucie (zap. 1). Ktokolwiek wiedziałby o jakichkolwiek przeszkodach do zawarcia tych związków zobowiązany jest do podzielenia się tą wiedzą z proboszczem odpowiedniej parafii.
11. W tym tygodniu odszedł do Pana św. p. Zbigniew Pietrzak. Pogrzeb odbył się wczoraj, 29 września. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci.

      

                                          25 Niedziela Zwykła – 23 września 2018


 
1. W dniu wczorajszym i dziś obchodzimy 100-ną rocznicę otrzymania przez o. Pio stygmatów (20 września) oraz 50-tą rocznicę jego śmierci (23 września). Stąd powstała inicjatywa podkreślenia tych rocznic przez modlitwę za dusze cierpiące w czyśćcu, którym o. Pio poświęcał wiele ze swoich modlitw i cierpień. Wczoraj i dziś ma więc w naszym sanktuarium miejsce adoracja z modlitwami za zmarłych.
2. Pierwsze spotkanie dla rodziców dzieci mających przystąpić do pierwszej komunii św. odbędzie się w następną niedzielę, 30 września po Mszy św. o godz. 9.00. Jednocześnie w tym samym dniu wznawiamy Msze święte ze szczególną uwagą na dzieci. Również 30 września lecz już po Mszy św. o godz. 11.00, odbędzie się pierwsze spotkanie dla nowej grupy młodzieży mającej w przyszłym roku przyjąć sakrament bierzmowania. Grupa zaś, która już przygotowywała się do tego sakramentu w ubiegłym roku a która to przyjmie go w listopadzie tego roku, ma swoje spotkanie 7 października po Mszy św. o godz. 11.00.
3. W dniu wczorajszym nasi współbracia klerycy rozpoczęli w naszym klasztorze swoje rekolekcje po których podejmą kolejny rok studiów w lubelskim seminarium duchownym. Polecamy ich oraz o. Pawła-rekolekcjonistę, Waszym modlitwom.
4. W sobotę 6 października odbędzie się na stadionie narodowym w Warszawie wydarzenie religijne pod nazwą ”Stadion młodych”, dedykowane młodzieży. Szczegóły na plakacie w gablocie.
5. W zakrystii są do nabycia kalendarze na przyszły rok z sanktuariami maryjnymi w Polsce, gdzie umieszczone jest też i nasze sanktuarium rywałdzkie.
 

                                               24 Niedziela Zwykła – 16 września 2018

1. W ubiegłą niedzielę zakończyliśmy doroczne obchody uroczystości Matki Bożej Rywałdzkiej. Zgodnie z zapowiedzią, dziś o godz. 11.00 odprawiamy, Mszę św. dziękczynną za wszystko co się wówczas wydarzyło, za wszystkie łaski, których Bóg nam i pielgrzymom udzielił oraz za wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób pomagali nam przygotować i celebrować tę uroczystość. Dziękujemy zatem Bogu za obecność pasterza diecezji – biskupa Józefa, za udział i pomoc naszych współbraci kapucynów, za kapłanów diecezjalnych i kleryków oraz sióstr zakonnych. Dziękujemy też władzom lokalnym: powiatowym, gminnym i sołeckim, służbom mundurowym: Policji i Straży Pożarnej, dobrodziejom, ofiarodawcom, tym wszystkim, którzy przygotowali wyroby cukiernicze, którzy ofiarowali płody rolne, drób i inne produkty żywnościowe, za ofiary pieniężne i udostępnianie podwórek na parkingi, wszystkim wolontariuszom w kościele, na zewnątrz kościoła i w kuchni, organizatorom grochówki i ofiarodawcom na jej przygotowanie, tym, którzy dekorowali ołtarz polowy i drzwi kościoła, radnym parafii i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób duchowy czy materialny wsparli nas w tym pastoralnym i liturgicznym wydarzeniu. Za nich i w ich intencjach sprawujemy tę najświętszą ofiarę. Modlimy się też aby Pan Bóg pomagał nam nadal zachowywać naszą parafię żywą, aktywną, zjednoczoną i radosną.

2. Franciszkański Zakon Świeckich wznawia swoje spotkania z dniem jutrzejszym, tj. 17 września, czyli w liturgiczne święto stygmatów św. Franciszka, o godz. 15.00.
3. Pierwsze spotkanie dla rodziców dzieci mających przystąpić do pierwszej komunii św. odbędzie się w niedzielę, 30 września po Mszy św. o godz. 9.00. Jednocześnie w tym samym dniu wznawiamy Msze święte ze szczególną uwagą na dzieci. W tym samym dniu, 30 września lecz już po Mszy św. o godz. 11.00, odbędzie się pierwsze spotkanie dla nowej grupy młodzieży mającej w przyszłym roku przyjąć sakrament bierzmowania. Grupa zaś, która już przygotowywała się do tego sakramentu w ubiegłym roku a która to przyjmie go w listopadzie tego roku, ma swoje spotkanie 7 października po Mszy św. o godz. 11.00.
4. W sobotę 6 października odbędzie się na stadionie narodowym w Warszawie wydarzenie religijne pod nazwą ”Stadion młodych”, dedykowane młodzieży. Szczegóły na plakacie w gablocie.


22 Niedziela Zwykła – 2 września 2018

1. Dziś obchodzimy pierwszą niedzielę miesiąca. Po Mszy św. o godz. 9.00 będzie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu aż do godziny 11.00 natomiast po sumie procesja z Najświętszym Sakramentem.

2. Uroczystości odpustowe Narodzenia NMP w naszej parafii rozpoczynamy już w ten piątek 7 września a zakończymy w przyszłą niedzielę. Homilie w tych dniach głosić nam będzie o. Grzegorz Sucheński z klasztoru kapucynów w Mogilnie. Sumie odpustowej zaś, która będzie miała również charakter dziękczynny za łaskę zebranych plonów, przewodniczyć będzie ks. bp Józef Szamocki. Prosimy zatem również o przygotowanie wieńców.
W czasie odpustu przypada pierwszy piątek miesiąca. Tym razem jednak nie będzie nawiedzenia chorych przez kapłana w ich własnych domach, gdyż tego dnia, wyjątkowo serdecznie zapraszamy ich do naszej świątyni na Mszę św. z udzielanym sakramentem chorych o godz. 17.00. W wydrukowanym programie nie widnieje sobotnie ognisko po Mszy św. o godz. 17.00, gdyż po pielgrzymów zbyt wcześnie przyjeżdżały autokary w latach ubiegłych. Ognisko jednak będzie i w tym roku, wraz z częścią artystyczną i towarzyską.
Szczegóły programu znajdują się na stronie internetowej naszej parafii, na plakacie w gablocie i na ulotkach rozłożonych na stoliku w tylnej części naszego kościoła. Zachęcamy aby je z sobą zabierać i zapraszać na te uroczystości również swoje rodziny i znajomych z innych miejscowości. Pomocą mogą tu posłużyć zdjęcia programu przesyłane różnymi multimedialnymi środkami przekazu, np. MMS-em.
Na piątkowym spotkaniu Rady Parafialnej, Policji i Straży Pożarnej dokonaliśmy pewnych ustaleń i przygotowań do dni odpustowych. Dotyczyło to m.in. lokalizacji straganów ponieważ Starostwo powiatowe w Grudziądzu wydało zakaz stawiania straganów na drodze dojazdowej do sanktuarium. W latach ubiegłych ruch pielgrzymów i pojazdów był tam bowiem znacznie utrudniony. Postanowiliśmy więc w sposób nadzorowany udostępnić handlarzom naszą łączkę położoną po drugiej stronie drogi cmentarnej, jeśli zechcą z niej skorzystać. Liczymy się z tym że nie będą to warunki idealne do modlitwy i skupienia. Nie chcieliśmy jednak pozbawiać pielgrzymów przeróżnych kręgów zainteresowań i tej atrakcji. Zobaczymy jak to zafunkcjonuje w tym roku. Naszym życzeniem jednak będzie aby uszanowano czas naszej sumy odpustowej, która ma miejsce na zewnątrz kościoła. Prosimy Was przy tym o ewentualną, stosowną i grzeczną interwencje, gdyby ktoś wyraźnie zakłócał atmosferę modlitwy i skupienia. Uprzejmie prosimy też gospodarzy o udostępnienie swoich podwórek i pól na parkingi dla pielgrzymów a panie mające zdolności cukiernicze o przygotowanie ciast. Grochówkę w tym Roku przygotowuje Rywałd, stąd członkowie Rady Parafialnej za nią odpowiedzialni będą zbierali ofiary na koszty z tym związane. Z góry, już dziś, serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom i ofiarodawcom.

3. Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć: Tomasz Andrzej Biegalski, kawaler z parafii św. Piotra i Pawła w Grudziądzu i Natalia Maria Gajtkowska, panna z parafii tutejszej (zap. 3) oraz Bartosz Kamiński z Jaguszewic i Milena Karczewska  z Rywałdu (zap. 2). Ktokolwiek wiedziałby o jakichkolwiek przeszkodach do zawarcia tych związków zobowiązany jest do podzielenia się tą wiedzą z proboszczem parafii. 
4. Dzieciom, młodzieży i nauczycielom rozpoczynającym nowy rok szkolny życzymy zapału i wytrwałości w nauce oraz bardzo dobrych wyników a przede wszystkim światła Ducha Świętego, błogosławieństwa i Opatrzności Bożej.


Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 26 sierpnia 2018

1. Dzisiaj, dnia 26 sierpnia, odbywają się dożynki gminno-parafialne w Radzyniu Chełmińskim rozpoczynające się Mszą świętą o godz. 11.00. Dzisiaj również ma miejsce odpust Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej z podziękowaniem za tegoroczne zbiory w parafii p.w. Trójcy Świętej w Książkach. Suma odpustowa o godz. 12.00.

3. Rolników z całej Polski zaprasza się na Jasną Górę, do Częstochowy na Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia za plony w dniach 1-2 września. Szczegóły na plakacie w gablocie.

4. Odpust Narodzenia NMP w naszej parafii w tym roku obchodzić będziemy w dniach 7,8 i 9 września. Homilie w tych dniach głosić nam będzie o. Grzegorz Sucheński z klasztoru kapucynów w Mogilnie. Sumie odpustowej zaś przewodniczyć będzie ks. Biskup Józef Szamocki. Szczegóły programu znajdują się na plakacie w gablocie i na ulotkach rozłożonych na stoliku w tylnej części naszego kościoła. Zachęcamy aby je z sobą zabierać i zapraszać na te uroczystości również swoje rodziny i znajomych z innych miejscowości. Pomocą mogą tu posłużyć zdjęcia programu przesyłane np. SMS-em.
W czasie odpustu przypada pierwszy piątek miesiąca. Tym razem jednak nie będzie nawiedzenia chorych przez kapłana w ich własnych domach, gdyż tego dnia, wyjątkowo serdecznie zapraszamy ich do naszej świątyni na Mszę Świętą z udzielanym sakramentem chorych o godz. 17.00.
Wzorem lat ubiegłych uprzejmie prosimy też gospodarzy o udostępnienie swoich podwórek i pól na parkingi dla pielgrzymów. Również i w tym roku prosimy o przygotowanie grochówki dla pielgrzymów oraz wyrobów cukierniczych dla naszych gości. 

5. Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć:
Marcin Andrzej Tomczyk, kawaler z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grzybnie i Anna Chrzanowska z parafii tutejszej (zap. 3), Tomasz Andrzej Biegalski, kawaler z parafii św. Piotra i Pawła w Grudziądzu i Natalia Maria Gajtkowska, panna z parafii tutejszej (zap. 2) oraz Bartosz Kamiński z Jaguszewic i Milena Karczewska  z Rywałdu (zap. 1). Ktokolwiek wiedziałby o jakichkolwiek przeszkodach do zawarcia tych związków zobowiązany jest do podzielenia się tą wiedzą z proboszczem parafii.


20 Niedziela Zwykła – 19 sierpnia 2018

1. Mobilne Centrum Badań w Krakowie przybędzie do nas aby przeprowadzić kilka badań w środę, 22 sierpnia o godz. 11.30 do 12.30, na parkingu przy naszym kościele.
Jest to firma specjalizująca się w wykonywaniu przesiewowych badań diagnostycznych, dysponująca specjalistycznymi ambulansami oraz sprzętem umożliwiającym następujące badania:


- Badanie tętnic kończyn dolnych. Badanie to umożliwia wczesne wykrycie zwężeń w tętnicach obwodowych, czyli rozwijającej się miażdżycy, co może doprowadzić do udaru lub zawału. Diagnostyka ta zalecana jest szczególnie pacjentom z problemami kardiologicznymi lub z cukrzycą, ale także wszystkim zdrowym osobom, które mają 50 i więcej lat (koszt: 40 zł).
- Badanie gęstości kości. Badanie to szczególnie cenne jest dla osób z dolegliwościami kręgosłupa oraz chorymi stawami. Badanie diagnozuje ubytek wapnia w kościach, który doprowadza do schorzenia zwanego osteoporozą (koszt: 25 zł)
- Przeprowadzana będzie również spirometria wydolności płuc, określająca stan płuc i oskrzeli (koszt: 10 zł).
Dodatkowo jest możliwość zbadania zakwaszenia organizmu, czyli wykonania testu wykrywającego zaburzenia gospodarki kwasowo- zasadowej organizmu (koszt: 5 zł). Szczegóły na ulotkach w tyle kościoła oraz na plakacie w gablotce.

2. Wójt gminy Książki oraz sołtys sołectwa Osieczek serdecznie zapraszają na dożynki, które odbędą się 25 sierpnia na placu przy świetlicy wiejskiej w Osieczku. Msza odbędzie się o godz. 14.00 a po niej część kulturalna i rozrywkowa wraz z zapleczem gastronomicznym. Podobnie, dnia 26 sierpnia, odbędą się dożynki gminno-parafialne w Radzyniu Chełmińskim rozpoczynające się Mszą świętą o godz. 11.00. Tego samego dnia, 26 sierpnia, będzie miał miejsce odpust parafialny w parafii p.w. Trójcy Świętej w Książkach. Suma odpustowa o godz. 12.00.

3. Rolników z całej Polski zaprasza się na Jasną Górę, do Częstochowy na Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia za plony w dniach 1-2 września. Szczegóły na plakacie w gablotce.

4. Odpust Narodzenia NMP w naszej parafii w tym roku obchodzić będziemy w dniach 7,8 i 9 września. Wzorem lat ubiegłych uprzejmie prosimy gospodarzy o udostępnienie swoich podwórek i pól na parkingi dla pielgrzymów. Również i w tym roku prosimy o przygotowanie grochówki dla pielgrzymów i wyrobów cukierniczych dla naszych gości.

5. Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć:
Marcin Andrzej Tomczyk, kawaler z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grzybnie i Anna Chrzanowska z parafii tutejszej (zap. 2) oraz Tomasz Andrzej Biegalski, kawaler z parafii św. Piotra i Pawła w Grudziądzu i Natalia Maria Gajtkowska, panna z parafii tutejszej (zap. 1). Ktokolwiek wiedziałby o jakichkolwiek przeszkodach do zawarcia tych związków zobowiązany jest do podzielenia się tą wiedzą z proboszczem parafii.19 Niedziela Zwykła – 12 sierpnia 2018
1. W najbliższą środę, 15 sierpnia obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Porządek nabożeństw w tym dniu w naszym sanktuarium będzie taki jak w każdą niedzielę.
Tego też dnia odwiedzi nas o. Krzysztof Przybylski z naszego kapucyńskiego sekretariatu powołań aby nam przybliżyć obraz misji kapucyńskich, warszawskiej prowincji.

2. Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć:
Wojciech Michał Bujas, kawaler z parafii św. Antoniego w Szczecinie i Aleksandra Bujas, z domu Matuszczak, panna z naszej parafii, a także Marcin Andrzej Tomczyk, kawaler z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grzybnie i Anna Chrzanowska z parafii tutejszej.
Ktokolwiek wiedziałby o jakichkolwiek przeszkodach do zawarcia tych związków zobowiązany jest do podzielenia się tą wiedzą z proboszczem parafii.

14 Niedziela Zwykła – 8 lipca 2018
 1. Dziś kończą się rekolekcje dla trzeźwiejących alkoholików, życzymy obfitości łask Bożych wypraszanych przez Matkę Boża Rywałdzką na drodze trzeźwości. Niech Bóg prowadzi Was bezpiecznie w drodze powrotnej do domu.
 2. W przyszłą sobotę i niedzielę będziemy przeżywać w naszym sanktuarium kolejne już XXI Rywałdzkie Spotkania w Trzeźwości.
 3. W zeszłą niedzielę odbył się w ogrodzie klasztornym drugi piknik rodzinny połączony z dniami otwartymi. Dziękujemy za złożone ofiary na ten cel. Składamy podziękowanie, Burmistrzowi oraz Urzędowi Miasta i Gminy w Radzyniu Chełmińskim za pomoc w zorganizowaniu naszej parafialnej uroczystości. Wójtowi Gminy Książki, Wójt gminy Gruta, Straży Pożarnej i Policji oraz wszystkim, którzy złożyli ofiary pieniężne i w każdy inny sposób całym sercem włączyli się w przygotowanie tej uroczystości od strony logistycznej i gastronomicznej składamy serdeczne podziękowanie.
 4. Dziękujemy za ofiary złożone na dzisiejszą tacę, które tradycyjnie zostaną przeznaczone na utrzymanie kościoła.
 5. Dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii św. w darach ofiarowały 1900 zł. Tysiąc sto złotych przeznaczyliśmy na wymianę i dokupienie nowych lekcjonarzy i rytuałów. Pozostała kwota pozostaje do dyspozycji nowego proboszcza.
 6. Kończy się mój czas posługi w Rywałdzie. Nowym miejscem mojej posługi będzie Dom Duszpasterstwa Młodzieży w Serpelicach nad Bugiem. Dziękuję wszystkim, których Bóg postawił w tej parafii na mojej drodze, za wszelkie dobro składam serdeczne Bóg zapłać równocześnie przepraszam jeżeli kogoś w czym kolwiek skrzywdziłem. Nowym proboszczem w naszej parafii i gwardianem klasztoru będzie już od tego tygodnia o. Mirosław Jankowski, który przyjechał z Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu. Witamy serdecznie. Także w zeszłym tygodniu powitaliśmy o. Grzegorza Góralskiego, wikarego klasztoru, a we wtorek dojedzie o. Sebastian Marcinkowski z Olsztyna. Niech Matka Boża Rywałdzka wyprasza nowej wspólnocie potrzebne łaski.
 7. Dziękujemy za modlitwę i ofiary składane na kościół i klasztor. Wszystkim wyjeżdżającym na urlopy, letnie obozy, kolonie, życzymy udanego, radosnego wypoczynku. Pamiętajmy, że od Pana Boga i jego przykazań nie ma wakacji. Nie zapominajmy, że każda niedzielna Msza św. jest drogowskazem na wakacyjnej drodze. Nie bójmy się manifestować naszej przynależności do Chrystusa i Kościoła. Zwróćmy uwagę na nasz ubiór w kościele, niech to będzie strój godny tego miejsca. Wszystkim parafianom, gościom i pielgrzymom naszego sanktuarium życzymy obfitych Bożych łask przez wstawiennictwo Matki Bożej Rywałdzkiej Pani Pomorza.


13 Niedziela Zwykła – 1 lipca   2018
 1. Dziś pierwsza niedziela miesiąca czyli niedziela adoracyjna. Wystawienie Najświętszego Sakramentu po Mszy św. godz.. 9.00 i adoracja do godz. 11.00. A po sumie procesja Eucharystyczna. 
 2. W dniu dzisiejszym  w ogrodzie klasztornym  przeżywamy  piknik rodzinny połączony z dniami otwartymi. Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania Dnia Pańskiego  w duchu modlitwy i  zabawy. W programie przewidziane są liczne występy, prezentacje i pokazy służb mundurowych, konkursy, zabawy oraz wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych,  zwiedzanie celi Prymasa, pustelni i katakumb klasztornych. Możliwość skorzystania  z szerokiej gastronomi i degustacji wypieków gospodyń  naszej parafii. Po wyjściu z kościoła można po Mszy św. o 11.00 na parkingu przed kościołem oddać krew w mobilnym punkcie poboru krwi. Zapraszamy do ofiarowania tego bezcennego daru, który ratuje ludzkie życie.
 3.  W najbliższy piątek do południa odwiedzimy chorych z Komunią św. z racji  I piątku miesiąca.
 4. Kończy się czas naszej posługi w Rywałdzie. Współbracia o. Wiesław Nasiadko, będzie pracował w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu i o. Stanisław Filipek, który przechodzi do Białej Podlaskiej. Dziękujemy za  ich posługę w naszej parafii i klasztorze, życzymy obfitości łask Bożych na nowych placówkach. Nowym proboszczem w naszej parafii i gwardianem klasztoru będzie o. Mirosław Jankowski, który przyjdzie z Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu. Także w tym tygodniu powitamy o. Grzegorza Góralskiego z Bydgoszczy i w przyszłym tygodniu o. Sebastiana Marcinkowskiego z Olsztyna. Niech Matka Boża Rywałdzka wyprasza nowej wspólnocie potrzebne łaski.
 5. Za tydzień ofiary złożone na tacę zostaną przeznaczone na utrzymanie kościoła.
 6. Dziękujemy anonimowemu ofiarodawcy za ofiarę 500 zł. na renowacje witraży.
 7. Dziękujemy za modlitwę i ofiary składane na kościół i klasztor. Wszystkim wyjeżdżającym na urlopy, letnie obozy, kolonie, życzymy udanego, radosnego wypoczynku. Pamiętajmy, że od Pana Boga i jego przykazań nie ma wakacji. Nie zapominajmy, że każda niedzielna Msza św. jest drogowskazem na wakacyjnej drodze. Nie bójmy się manifestować naszej przynależności do Chrystusa i Kościoła. Zwróćmy uwagę na nasz ubiór w kościele, niech to będzie strój godny tego miejsca. Wszystkim parafianom, gościom i pielgrzymom naszego sanktuarium życzymy obfitych Bożych łask przez wstawiennictwo Matki Bożej Rywałdzkiej Pani Pomorza.

12 Niedziela Zwykła – 24 czerwca 2018
 1. Za tydzień w ogrodzie klasztornym  będziemy przeżywać  piknik rodzinny połączony z dniami otwartymi. Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania Dnia Pańskiego  w duchu modlitwy i  zabawy. W programie przewidziane są liczne występy, prezentacje i pokazy służb mundurowych, konkursy, zabawy oraz wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych,  zwiedzanie celi Prymasa, pustelni i katakumb klasztornych. Możliwość skorzystania  z szerokiej gastronomi i degustacji wypieków gospodyń  naszej parafii. Szczegóły na  stronie internetowej i plakacie.
 2. W środę przypada Uroczystość NMP Nieustającej Pomocy, patronki naszej diecezji.3W piątek  Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze św. o godz. 7.00 i 17.00. Jest to dzień modlitwy w intencji Ojca św. W tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 3. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca czyli niedziela adoracyjna. Wystawienie Najświętszego Sakramentu po Mszy św. godz.. 9.00 i adoracja do godz. 11.00.  po sumie procesja Eucharystyczna.
 4. Składamy serdeczne Bóg zapłać naszym parafianom za pomoc w pracach porządkowych przy naszym kościele i klasztorze.
 5. Dziękujemy za modlitwę i ofiary składane na kościół i klasztor. Wszystkim wyjeżdżającym na urlopy, letnie obozy, kolonie, życzymy udanego, radosnego wypoczynku. Pamiętajmy, że od Pana Boga i jego przykazań nie ma wakacji. Nie zapominajmy, że każda niedzielna Msza św. jest drogowskazem na wakacyjnej drodze. Nie bójmy się manifestować naszej przynależności do Chrystusa i Kościoła. Zwróćmy uwagę na nasz ubiór w kościele, niech to będzie strój godny tego miejsca.
11 Niedziela Zwykła – 17 czerwca 2018
 1. Dnia 1 lipca br. odbędzie się w ogrodzie klasztornym piknik rodzinny połączony z dniami otwartymi. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób chcieliby wesprzeć tę inicjatywę składamy serdeczne podziękowanie i już dziś zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania Dnia Pańskiego  w duchu modlitwy i  zabawy. W programie przewidziane są liczne występy, prezentacje i pokazy służb mundurowych, konkursy, zabawy oraz wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych,  zwiedzanie celi Prymasa, pustelni i katakumb klasztornych. Możliwość skorzystania  z szerokiej gastronomi i degustacji wypieków gospodyń  naszej parafii. Szczegóły na plakacie i naszej stronie internetowej. Chętnych, którzy chcieliby rozprowadzać po innych parafiach i miejscach plakaty prosimy o zgłoszenie się dom zakrystii.
 2. W piątek 22 czerwca na godz.8.00  zapraszamy dzieci i rodziców na Mszę św. z racji zakończenia roku szkolnego.
 3. Dziękujemy za modlitwę i ofiary złożone na kościół i klasztor. Na nadchodzący tydzień życzmy zawierzenia wszystkich swoich spraw Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Pani naszej Rywałdzkiej.
10 Niedziela Zwykła – 10 czerwca 2018
 1. Do naszego Sanktuarium tradycyjnie, jak każdego roku przybyli Romowie. Mszę św. pod przewodnictwem Krajowego Duszpasterza Romów ks. Stanisława Opockiego będzie sprawowana dziś o godz. 12.15.
 2. Dnia 1 lipca br. odbędzie się w ogrodzie klasztornym parafialno- gminny piknik rodzinny połączony z dniami otwartymi. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób chcieliby wesprzeć tę inicjatywę składamy serdeczne podziękowanie i już dziś zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania Dnia Pańskiego  w duchu modlitwy i  zabawy. W programie przewidziane są liczne występy, prezentacje i pokazy służb mundurowych, konkursy, zabawy oraz wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych,  zwiedzanie celi Prymasa, pustelni i katakumb klasztornych. Możliwość skorzystania  z szerokiej gastronomi i degustacji wypieków gospodyń  naszej parafii.
 3.  W zeszły czwartek zakończyła się oktawa Bożego Ciała. Dziękujemy wszystkim którzy, zaangażowali się w procesję. Dziękujemy także wszystkim zaangażowanym w przygotowanie poczęstunku w ogrodzie  klasztornym na zakończenie oktawy. Duża frekwencja pokazuje, że wspólne spotkanie w naszym ogrodzie  stanowi ważny punkt naszego parafialnego kalendarza. Serdeczne Bóg zapłać.
 4.  Dziękujemy wszystkim, którzy w zeszłym tygodniu  pomagali w plewieniu ogrodu i koszeniu trawy.     
 5. Na nadchodzący tydzień życzmy dobra ze strony  ludzi i pragnienia bliskości Boga w życiu sakramentalnym.
9 NIEDZIELA ZWYKŁA – 3 czerwiec 2018
 1. Dziś  niedziela adoracyjna. Wystawienie Najświętszego Sakramentu  po mszy św. o godz. 9.00 i adoracja do godz. 11.00.  Procesja dziś  po Mszy św. o godz. 11.00. Starajmy się w tych dniach uczestniczyć w wieczornej Mszy św. i czynnie angażować w procesję Eucharystyczną, która będzie miał miejsce po Mszy św. wieczornej i nabożeństwie czerwcowym. Przy tej okazji dziękujemy za udekorowanie kościoła, przygotowanie ołtarzyków i wszelkie zaangażowanie przy procesji w Boże Ciało.  W czwartek na zakończenie oktawy Bożego Ciała poświęcenie wianków i ziół.  Po Mszy Świętej Panowie noszący baldachim zapraszają wszystkich uczestników na poczęstunek do ogrodu klasztornego. Dziękujemy za tę inicjatywę, która staje się tradycją naszej parafii.
 2. W piątek - Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tego dnia z racji uroczystości nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 3. Informujemy, że 1 lica br. odbędzie się w ogrodzie klasztornym piknik gminno-parafialny połączony z dniami otwartymi. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób chcieliby wesprzeć tę inicjatywę składamy serdeczne podziękowanie i już dziś zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania w duchu zabawy i modlitwy.
 4. W przyszła niedzielę taca zostanie przeznaczona na utrzymanie naszego kościoła.
 5. Dziękujemy Panu Danielowi Cichockiemu za skoszenie trawy w ogrodzie klasztornym.
 6. Nabożeństwa czerwcowe w naszym kościele są sprawowane  po Mszy św. o godz. 17.00
 7. Na nadchodzący tydzień życzymy poczucia obecności Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie i błogosławieństwa płynącego z Jego Najświętszego Serca.
 8.  Wczoraj zmarła Ludwika Wanda Makuracka ze Starej Rudy, pogrzeb odbędzie się we środę o godz. 12.00.   Dziś, jutro i we wtorek zapraszamy na różaniec w  intencji zmarłej  po Mszy Świętej wieczornej.

Niedziela Trójcy Świętej – 27 maj  2018
 1. W czwartek Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. Odpust zupełny może uzyskać wierny, który będzie pobożnie uczestniczył w procesji eucharystycznej. Msze św. odprawiane będą w porządku niedzielnym (9.00 11.00 i 17.00) Po Mszy św. o godz. 11.00 (bez homilii) wyruszy procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy.  Prosimy, aby zwyczajem zeszłorocznym przygotować ołtarze. Trasa procesji jak w latach ubiegłych. Niech w tym dniu nasze domy i mieszkania będą udekorowane symbolami eucharystycznymi. Niech ta procesja będzie wyrazem naszej wiary.  Szczególne miejsce w procesji Bożego Ciała mają dzieci, zwłaszcza te które w tym i zeszłym roku przystąpiły do I Komunii Świętej. Prosimy, aby przyszły w uroczystych strojach. Prosimy  także o przynoszenie kwiatów do sypania. Próba dla dziewczynek sypiących kwiatki we wtorek i środę o godz. 15.45. Procesja eucharystyczna podczas oktawy, będzie po nabożeństwie czerwcowym, które odprawiamy po Mszą św. o godz. 17.00.  W czasie oktawy zapraszamy do udziału w  procesji i chętnych do niesienia baldachimu, chorągwi i feretronów.  (podczas oktawy  w niedzielę 3 czerwca procesja po Mszy św. o godz. 11.00).
 2.  W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. W I piątek do południa odwiedzimy chorych z Komunią Świętą.
 3. W pierwszą sobotę miesiąca  zapraszamy na Mszę św. na 17.00 a po procesji na czuwanie z modlitwą o uzdrowienie. Obecność kandydatów do bierzmowania obowiązkowa, będzie to jednocześnie ostatnie spotkanie przed wakacjami.
 4. W I niedzielę miesiąca po Mszy św. o  godz. 9.00 adoracja Najświętszego Sakramentu. W niedzielę po procesji nie ma już spotkania dla  kandydatów do bierzmowania.
 5. Dnia 1 lipca br. odbędzie się w ogrodzie klasztornym piknik rodzinny połączony z dniami otwartymi. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób chcieliby wesprzeć tę inicjatywę składamy serdeczne podziękowanie i już dziś zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania Dnia Pańskiego  w duchu modlitwy i  zabawy. W programie przewidziane są liczne występy, prezentacje i pokazy służb mundurowych, konkursy, zabawy oraz wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych,  zwiedzanie celi Prymasa, pustelni i katakumb klasztornych. Możliwość oddania krwi oraz skorzystania  z szerokiej gastronomi i degustacji wypieków gospodyń  naszej parafii.                                                      
 6. Składamy serdeczne podziękowanie Panom Benedyktowi Monczkowskiemu, Henrykowi Ferszka,  Sławomirowi Banasik  za pomoc w pracach ogrodowych i przy cmentarzu. Serdeczne Bóg zapłać!
 7. Dziękujemy za życzliwość, modlitwę i życzymy Wam odwagi  zawierzenia Rodzin Jezusowi Eucharystycznemu i Najświętszej Maryi Pannie.

Niedziela Zesłania Ducha Świętego –  20 maj 2018
 1. W dniu dzisiejszym za pobożne i publiczne odśpiewanie lub odmówienie hymnu      „O Stworzycielu Duchu przyjdź” można uzyskać odpust zupełny.
 2.  Dziś także w naszej parafii przeżywamy wielkie święto, siedemnaścioro dzieci, przyjęło po raz pierwszy w Komunii Świętej Pana Jezus do swojego serca. Ogarniajmy ich swoja modlitwą. Z dziećmi pierwszokomunijnymi będziemy się spotykać podczas Białego Tygodnia codziennie na nabożeństwie majowym o 16.30 i  na Mszy św. o godz. 17.00.
 3. Jutro święto NMP Matki Kościoła. Porządek powszedni. Także jutro o godz.15.15  obowiązkowa próba dzieci które w zeszłym roku przystąpiły do I Komunii Świętej.
 4. We wtorek  o godz.13.00 poświęcenie krzyża w Starej Rudzie. Msza św. w intencji mieszkańców Starej Rudy, tego samego dnia w naszym kościele o godz.17.00.
 5.  W czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W tym dniu polecamy w swoich modlitwach w sposób szczególny wszystkich kapłanów.
 6. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy zaprasza do oddawania krwi w czwartek 24 maja w godz. 12.00-16.00, na parkingu przed Urzędem Miasta  i Gminy w Radzyniu Chełmińskim. Szczegóły na plakacie.
 7. W sobotę przypada Dzień Matki, pamiętajmy o naszych mamach, żywych i zmarłych, które przyjęły nasze życie i przekazały nam wiarę i miłość do Boga i człowieka.
 8. W przyszłą niedzielę Uroczystość Najświętszej Trójcy, która kończy okres wypełnienia obowiązku Komunii św. wielkanocnej. Tego dnia  będziemy przeżywać na Mszy św. o godz.9.00 rocznicę dzieci, które w zeszłym roku przystąpiły do I Komunii św.
 9. Dziękujemy anonimowej ofiarodawczyni za ofiarę 500 zł. na renowację witraży.
 10. Dziękujemy za wszelkie dobro płynące z waszych serc i  składane ofiary. Życzymy dobrego tygodnia i otwartości na dary Ducha Świętego.

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE – 13 maj  2018
 1. Dziś  przeżywamy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
 2.  Jutro na godz.19.00 na spotkanie zapraszamy rade parafialną.
 3. W piątek 18 maja w naszym zakonie czcimy św. Feliksa z Cantalice – patrona dzieci. Z tej racji zapraszamy wszystkie dzieci i ich rodziców na Mszę św. o godz. 17.00, podczas której, będzie namaszczenie olejem św. Feliksa, ze specjalnym błogosławieństwem dla dzieci.
 4. W  najbliższą sobotę  o godz. 10.00 spowiedź rodziców i dzieci, które przystąpią do I Komunii Świętej.
 5. Za tydzień Niedziela Zesłania Ducha Świętego o godz. 11.00 I Komunia Święta. 
 1. W tym tygodniu zakończyliśmy prace przy alejkach na cmentarzu. Dziękujemy zwłaszcza trym, którzy pomimo wielu własnych prac i obowiązków zaangażowali się w te prace. Poniedziałek- Rywałd: Szymon i Daniel Cichoccy i Henryk Ferszka, Blizno: Karol Nowacki, Jerzy Ozimek, Jan Kwiatkowski, Łukasz Załęski, Mirosław Cichewicz, Dominik Górny, Marian Górny, Eugeniusz Bala, Wojciech Bączkowski, Marek Świątkowski, wtorek- Rywałd: Szymon Cichocki, Henryk Ferszka, Blizienko: Michał Wojciechowski, Jan Pyter, Andrzej Jambroży, Paweł Majek, Paweł Giermak, Roman Jawor, środa-  Rywałd: Szymon i Daniel Cichoccy, Henryk Ferszka, Gołębiewo: Dominik Gajtkowski, Jerzy Markowski, Andrzej Kiepka, Andrzej I Mariusz Nowakowscy, Andrzej Urban, Adam Kurzyński, Jerzy Matuszczak, Krzysztof Janiszewski, czwartek- Rywałd: Szymon Cichocki, Henryk Ferszka, Stara Ruda: Adam Frankiewicz, Janusz Mondrzejewski, Janusz Tarkowski, Przemysław Majta, Mieczysław Majta, Dariusz Buciak, Zbigniew Stachowiak, Zbigniew Makuracki, piątek- Rywałd: Szymon Cichocki, Konrad Cichocki, Henryk Ferszka, Renata i Robert Badalewscy, Ryszard Tusień, Marek Tusień, Krzysztof Utnicki, Michał Grzębski, sobota – Rywałd: Szymon i Daniel Cichoccy,  Dariusz i Cezary Gajewscy, Henryk Ferszka, Stara Ruda: Zbigniew Makuracki, Gołębiewko: Ryszard Cwalina, Mateusz Wiśniewski, Artur Wiśniewski, Karol Nadworny, Stanisław Trela, Michał Iżykowski, Tomasz Urban, Jan Jarzyński. Dziękujemy także wszystkim tym,  którzy użyczyli wszelakiego sprzętu.
 2. Dziękujemy Państwu Kasprowicz i Badalewskim za odczyszczenie tablicy biskupa Kaczmarka i kinkietów oraz Teresie Cichewicz i Elżbiecie Ozimek za plewienie w naszym ogrodzie i wysadzenie kwiatów ofiarowanych przez Państwo Neuman z Blizna i Panu Andrzejowi Jędrzejewkiemu za ofiarę 300 zł. na witraż.  Serdeczne Bóg zapłać.
 3. Parafialny Piknik Rodzinny połączony z dniami otwartymi naszego klasztoru odbędzie się w tym roku           1 lipca br. Zapraszamy serdecznie.
 4. Dziękujemy za wszelkie oznaki dobra i życzliwości. Życzymy dobrego tygodnia i otwartości na dary Ducha Świętego.

6 Niedziela Wielkanocna – 6 maja 2018
 1. Dziś pierwsza niedziela miesiąca, wystawienie Najświętszego Sakramentu po Mszy św. o godz. 9.00 i adoracja  do godz. 11.00. Po Mszy św. o godz. 11.00 –  procesja eucharystyczna. Po procesji spotkanie kandydatów do bierzmowania.
 2. W poniedziałek, wtorek i środę wypadają  Dni Krzyżowe, czyli dni modlitw o urodzaje. Procesje  błagalne do krzyża przy krzyżówce, będą po Mszy o godz. 17.00.
 3. Od wtorku w naszym klasztorze trwają rekolekcje zakonne braci naszej prowincji. Polecamy się waszym modlitwom. Wszystkim, którzy w tych dniach wspomagają  nas ciastem  i innymi produktami składamy serdeczne Bóg zapłać.
 4. W najbliższy wtorek swoje imieniny będzie obchodził o. Stanisław Filipek. Na Mszę św. w intencji solenizanta zapraszamy na godz. 17.00.
 5. Od jutra wznawiamy prace przy budowie alejek na cmentarzu. Kolejność poszczególnych wiosek, które będziemy prosić o pomoc jest następująca.  I tak 7 maj poniedziałek - Blizno,    8 maj wtorek – Blizienko,  9 maj środa – Gołębiewo, 10 maj czwartek – Stara Ruda,                   11 maj piątek – Rywałd,  12 maj sobota – Gołębiewko. Prosimy przywieść ze sobą szpadle i taczki.
 6.  W zeszłym tygodniu zostały wyczyszczone stacje drogi krzyżowej,  składamy serdeczne podziękowanie Maciejowi Kasprowiczowi, Karolinie Prajs Nowak, Zuzannie Rembeckiej, Renacie, Robertowi i Karolinie Badalewskim za wyczyszczenie stacji. Dziękujemy także Państwu Badalewskim i Kasprowiczom za odczyszczenie tablicy Prymasa w podchórzu. Serdeczne Bóg zapłać.
 7. Dziękujemy strażakom z OSP Rywałd oraz Panu Leszkowi Kamińskiemu za podcięcie  drzewek i sprzątanie cmentarza. Jednocześnie prosimy właścicieli o uprzątnięcie ławek na cmentarzu z terenu budowy alejki.
 8. Dziękujemy radzie parafialnej za złożenie  ofiary 500 zł. na mycie ołtarzy.
 9.  Za tydzień w  Niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego, taca zostanie przeznaczona na utrzymanie naszego kościoła.
 10. Dziękujemy za wszelkie dobro płynące z waszych serc. Na nadchodzący tydzień życzmy Wam  dobra ze strony  ludzi i nieustannego pragnienia obecności Jezusa Eucharystycznego w codziennym życiu.
 11. W zeszłym tygodniu zmarł  + Alfons Lewandowski z Blizienka. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…………

5 Niedziela Wielkanocna  – 29 kwiecień 2018
 1. Dziś  po Mszy św. o godz. 9.00 spotkanie rodziców i dzieci, które w zeszłym roku przystąpiły do I Komunii św.
 2. We wtorek  wieczorem w naszym klasztorze rozpoczną się tygodniowe rekolekcje zakonne braci naszej prowincji. Braci odprawiających rekolekcje i rekolekcjonistę polecamy waszym modlitwom. Wszystkim, którzy chcieliby w tych dniach wspomóc nas ciastem składamy serdeczne Bóg zapłać.
 3. Także we wtorek 1 maja, rozpoczynamy miesiąc, w którym szczególnie czcimy Maryję Matkę Boża. W naszej parafii, której patronuję Maryja szczególnie jesteśmy zaproszeni do wspólnej modlitwy. Nabożeństwa majowe będą odprawiane o godz. 16.30. W miejscowościach oddalonych od kościoła zachęcamy parafian do wspólnego odmawiania lub śpiewania litanii przy krzyżach lub kapliczkach przydrożnych, prosimy o odświętne udekorowanie tych miejsc. Niech nasze uczestnictwo w tych nabożeństwach będzie wyrazem wiary i wdzięczności Maryi za opiekę nad naszymi rodzinami i parafią.
 4. We środę 2 maja dzień Flagi Narodowej. Natomiast w czwartek  3 maja obchodzimy Uroczystość NMP Królowej Polski i święto narodowe uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tego dnia porządek Mszy św. niedzielny. Pamiętajmy o modlitwie w intencjach naszej Ojczyzny. Wywieśmy flagi narodowe. Jest to zewnętrzny wyraz naszego patriotyzmu i miłości do naszej Ojczyzny.
 5. W piątek 4 maja wspomnienie św. Floriana patrona strażaków. Z racji uroczystego wprowadzenia relikwii św. Floriana (w obecności bp. Wiesława) do parafii w Grucie, strażaków naszej parafii zapraszamy na  Mszę św. do Gruty na godz. 18.00.
 6. W tym tygodniu wypadają dni odnowy  duchowej:  I czwartek, I piątek  I sobota i I niedziela miesiąca. W piątek do południa odwiedziny chorych. W sobotę 5 maja w naszym Sanktuarium odbędzie się spotkanie III Zakonu św. Franciszka czyli Franciszkańskiego Zakonu Świeckich regionu gdańskiego. Tego dnia tradycyjnie o 17.00 Msza św. natomiast  z racji rekolekcji naszych braci z prowincji, nie będzie nabożeństwa z modlitwą o uzdrowienie.
 7. Za tydzień w pierwszą niedzielę miesiąca na adorację i wspólny różaniec zapraszamy w sposób szczególny kółka różańcowe. Wystawienie Najświętszego Sakramentu po Mszy św. o godz. 9.00 i adoracja  do godz. 11.00. Po Mszy św. o godz. 11.00 –  procesja eucharystyczna. Po procesji spotkanie kandydatów do bierzmowania.
 8. Pierwsza komunia Święta w naszej parafii odbędzie się 20 maja o godz. 11.00.
 9.  Wzeszłym tygodniu w naszym kościele zostały wymyte i zaimpregnowane wszystkie ołtarze i obrazy. Dziękujemy Państwu Elżbiecie, Szymonowi i Danielowi Cichockim, Renacie, Robertowi i Mateuszowi Badalewskim. Barbarze Rembeckiej oraz  Helenie i Bartoszowi Grosickim za pomoc w tych pracach. Składamy podziękowanie także Państwu Cichockim za pomoc w pracach przy klasztorze. Serdeczne Bóg zapłać.
 10. Dziękujemy anonimowemu ofiarodawcom za złożone ofiary na renowację witraża z naszej parafii w wysokości 200 zł i ofiarodawcy z Sokołowa Podlaskiego 5500 zł. oraz anonimowemu ofiarodawcy z Golubia- Dobrzynia za ofiarowanie  wszystkich nowych żarówek energooszczędnych do naszego kościoła. Serdeczne Bóg zapłać.
 11. Dziękujemy za wszelkie dobro płynące z waszych serc. W nadchodzącym tygodniu wszystkim parafianom, gościom, pielgrzymom życzymy opieki Maryi - Patronki majowych dni.

4 Niedziela Wielkanocna – 22 kwiecień  2018
 1. Dzisiejszą niedzielą kończy się X Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem: „Weźmijcie Pismo Święte”.  W dniu dzisiejszym w naszym sanktuarium kończą się także rekolekcje dla trzeźwiejących alkoholików i ich rodzin. Życzymy uczestnikom tych rekolekcji, by ten czas był dla nich umocnieniem na drodze trzeźwości.
 2. Dzisiejszą Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczynamy tydzień  modlitw o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Zachęcamy do gorącej modlitwy, aby otwarte serca młodych ludzi odpowiedziały na Chrystusowe zaproszenie. Ofiary złożone w dniu dzisiejszym na tacę przeznaczone zostaną na cele powołaniowe naszej prowincji. Dziś swoje święto patronalne obchodzą siostry Pasterki z Jabłonowa.
 3. Jutro przypada Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i naszej Warszawskiej Prowincji Kapucynów. Polecamy  waszym modlitwom nasza zakonną prowincję i nowego prowincjała o. Łukasza Woźniaka z całym zarządem.
 4. Dziękujemy anonimowym ofiarodawcom za złożone ofiary na renowację witraża w wysokości 200 zł i 250 zł.  Serdeczne Bóg zapłać.
 5. W przyszła niedzielę po Mszy św. o godz. 9.00 spotkanie rodziców i dzieci, które  w zeszłym roku przystąpiły do I Komunii Świętej.
 6. Od 7 maja planujemy wznowienie prac przy budowie alejek na cmentarzu. W związku z pracami polowymi już dziś podajemy kolejność poszczególnych wiosek, które będziemy prosić o pomoc.  I tak 7 maj poniedziałek - Blizno, 8 maj wtorek – Blizienko,  9 maj środa – Gołębiewo, czwartek 10 maj – Stara Ruda, 11 maj piątek – Rywałd,  12 maj sobota – Gołębiewko.
 7. Dziękujemy wam za wszelkie oznaki dobra i życzliwości. Na nadchodzący tydzień życzymy odwagi w wyznawaniu wiary i  Bożej miłość w waszych rodzinach.

3 Niedziela Wielkanocna – 15 kwietnia 2018 
1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczyna się X Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem: „Weźmijcie Pismo Święte”. Jest to dobra okazja, aby zadać sobie pytanie o znajomość i rolę Pisma św. w moim życiu?
2. Juro w Zakroczymiu rozpoczyna się kapituła naszej prowincji zakonnej, podczas której, odbędzie się wybór nowego prowincjała i zarządu prowincji. Polecamy braci kapitulnych waszej modlitwie.
3. Za tydzień Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczynamy tydzień  modlitw o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Ofiary złożone tego dnia na tacę przeznaczone zostaną na cele powołaniowe naszej prowincji.
4. Dziękujemy anonimowemu ofiarodawcy za złożenie ofiary na renowację witraża w wysokości 800 zł. oraz Sabinie i Kazimierzowi Banasiak z Grudziądza  za ofiarę 200 zł. Serdeczne Bóg zapłać.
5. Kujawsko Pomorski Związek Hodowców Bydła i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy zaprasza w dniu 21.04.2018 w sobotę o godz.11.00 na ul. Karbowskiej 29, na forum  „ od ziarna do chleba”.  W programie  liczne atrakcje dla dzieci, występy lokalnych zespołów, wystawy maszyn rolniczych, poczęstunek i degustacja potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich  z Rywałdu i inne atrakcje.
6. Od 7 maja planujemy wznowienie prac przy budowie alejek na cmentarzu. W związku z pracami polowymi już dziś podajemy kolejność poszczególnych wiosek, które będziemy prosić o pomoc.  I tak 7 maj poniedziałek - Blizno, 8 maj wtorek – Blizienko, 9 maj środa – Gołębiewo, czwartek 10 maj – Stara Ruda, 11 maj piątek – Rywałd, 12 maj sobota – Gołębiewko.               
7. Ojcowie Franciszkanie z Brodnicy organizują w dniach 10.09-23.09.2018, pielgrzymkę do Włoch i na Sycylię. Szczegółowe informacje w gablocie przed kościołem.
 1. Dziękujemy za wszelkie oznaki dobra i życzliwości. Na nadchodzący tydzień życzymy opieki Maryi i obfitości darów Bożych w codziennym życiu.
 2. W zeszłym tygodniu zmarła + Zofia Seroka mieszkająca w Toruniu pochodząca z Blizna. Pogrzeb odbędzie się jutro o godz. 11.00  Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…………                                                                                                               


2 Niedziela Wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego
8 kwietnia 2018

 1. Z przeżywaniem Święta Miłosierdzia Bożego związał Pan Jezus niezwykłe przywileje. Obiecał, że ten kto w tym dniu będzie w stanie łaski uświęcającej i przyjmie komunie świętą dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. „Pragnę aby Święto Miłosierdzia Bożego było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz a szczególnie dla grzeszników. W tym dniu otwarte są wszelkie upusty Boże, przez które płyną łaski... wylewam całe morze łask na dusze, które zbliżają się do źródła Miłosierdzia Mojego". Dziś o godzinie 15.00 zapraszamy na uroczystą Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
 2. Dzisiaj święto CARITAS. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają dzieła tej charytatywnej organizacji. Ofiary składane dzisiaj do puszek - przeznaczone są na „Fundusz Caritas”.
 3. Jutro w poniedziałek przypada przeniesiona z 25 marca Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia obchodzimy w kościele Dzień Świętości Życia. Msze św. o 7.00 i 17.00. Tego dnia będzie można podjąć Dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego. W swoich modlitwach pamiętajmy, aby dziękować Bogu za każde poczęte życie ludzkie, przepraszać za grzechy popełnione przeciw nienarodzonym dzieciom i osobom starszym, a także prosić o siłę do walki o poszanowanie podstawowych praw każdego poczętego człowieka. Zachęcamy do podjęcia tej formy troski o życie.
 4. W czwartek spotkanie rady parafialnej o godz. 19.00
 • Dziękujemy za wszelkie ofiary zwłaszcza na kwiaty do Grobu  Pańskiego oraz oznaki życzliwości i dobra z jakim spotykamy z waszej strony. Życzymy, aby nadchodzący tydzień obfitował w Boże błogosławieństwo.                                    


Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – 1 kwiecień 2018

 Radosne Alleluja jest dziś na naszych ustach i w naszych sercach. Niech ta radość Wielkanocnego Poranka dotrze do każdego ludzkiego serca. Niech będzie ona zadatkiem i zapowiedzią wiecznego świętowania ze Zmartwychwstałym Panem. Wracając do naszych domów i odwiedzając naszych bliskich witajmy się wielkanocnym pozdrowieniem: Chrystus Zmartwychwstał – Alleluja. Prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja. Składam  serdecznie podziękowania  moim  współbraciom  za wszelaka posługę  zwłaszcza w ostatnich dniach. Bratu  Karolowi za pomoc w przygotowaniu do tych świąt.  Wspólnocie małżeństw Droga za pomoc w przygotowaniu ciemnicy i grobu. Całej służbie liturgicznej, siostrze Łucji i wszystkim zaangażowanym w oprawę liturgii Triduum Paschalnego. Strażakom, bielankom, które sypały kwiaty oraz wszystkim składającym dary na  wielkanocny stół klasztorny. Dziękujemy także za troskę o piękno kościoła, złożone ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i wspomaganie materialne parafii i klasztoru.
Składamy sobie dzisiaj życzenia. Przeżywając te Święta jako ludzie wierzący, pragniemy, aby wiara w to, że Jezus Zmartwychwstał, że żyje, że jest wśród nas, przeniknęła w nasze wnętrze i była obecna w każdym wymiarze naszego życia. Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy wielkanocnej radości, zdrowych, pełnych miłości i życzliwości Świąt w rodzinie. Życzenia te ogarniamy naszą modlitwą za Was.

 1. Jutro Poniedziałek Wielkanocny. Porządek Mszy św. jak w niedzielę.
 2.  W najbliższy I piątek  miesiąca w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.   Do południa odwiedzimy chorych z Komunią Święta.
 3. W tym tygodniu przypada także I sobota miesiąca. Zapraszamy na Mszę św. i czuwanie z modlitwa o uzdrowienie na godz. 17.00. Obecność kandydatów  do bierzmowania na      Mszy Św. i czuwaniu obowiązkowa.                     
 4. W przyszłą niedzielę taca zostanie przeznaczona  na utrzymanie naszego kościoła także będą zbierane ofiary do puszek na Potrzeby Caritas naszej diecezji.
 5. Za tydzień niedziela będzie świętem Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy tego dnia  na  Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00.                                       


Niedziela Palmowa – 25 marzec 2018

1. W czwartek zapraszamy ministrantów na obowiązkową zbiórkę na godz. 15.30.
2.  Rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia – najważniejszych tajemnic naszej wiary. Przeżyjmy ten czas w większej łączności z Bogiem i większej wzajemnej miłości.
Do sakramentu pokuty i pojednania będzie można przystąpić w naszym kościele w najbliższy poniedziałek, wtorek i środę od godz. 16.30. W innym czasie prosimy dzwonić do furty klasztornej.
Zapraszamy wszystkich naszych parafian i gości do uczestnictwa w nabożeństwach Świętego Triduum Paschalnego:
Wielki Czwartek – Msza św. Wieczerzy Pańskiej - Pamiątka ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa, rozpocznie się o godz. 17.00. Po Mszy św. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy do godz. 22.00.
Wielki Piątek – Pamiątka śmierci Pana Jezusa, w tym dniu obowiązuje post ścisły, czyli jakościowy i ilościowy.
Adoracja w Ciemnicy od godz. 7.00.
O godz. 9.30 Droga Krzyżowa w kościele.
Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 17.00. Po liturgii adoracja Pana Jezusa w Grobie do godz. 22.00.
Ofiary złożone przy okazji Adoracji Krzyża zostaną przeznaczone na utrzymanie miejsc uświęconych obecnością Jezusa Chrystusa w Ziemi Świętej.
Wielka Sobota w tym dniu zaleca się zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
Adoracja Pana Jezusa w Grobie od godz. 7.00.
Do południa poświęcenie pokarmów:
 • godz. 9.00 – w Bliźnie w Caritasie
 • godz. 9.20 – w Blizienku w remizie strażackiej
 • godz. 9.40 – w Starej Rudzie u p. Piaseckich
 • godz. 10.00 – w Gołębiewku w świetlicy
 • godz. 10.30 – w Gołębiewie u p. Frączek
 • W Rywałdzie w kościele od godz. 10.00 do godz. 12.00.
Liturgia Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę rozpocznie się o godz. 20.00. Na tę liturgię przynosimy ze sobą świece do odnowienia przyrzeczeń Chrztu Świętego. Po liturgii adoracja do godziny 24. 00
Niedziela Wielkanocna Procesja i Msza Święta Rezurekcyjna o godz. 6.00.
Następne Msze św. o godz. 9.00, 11.00 i 17.00.
3. W zakrystii można jeszcze złożyć ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i nabyć świece Caritas w cenie 12 zł.
4. Dziękujemy za wszelkie formy wsparcia modlitewnego i materialnego podczas wielkopostnych dni. Życzymy Wam głębokich owoców płynących z przeżyć Wielkiego Tygodnia.

5 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 18 marzec 2018
1. Jutro 19 marca przypada Uroczystość św. Józefa – opiekuna Kościoła Powszechnego i patrona ojców rodzin. Jest to też dzień imienin ks. Biskupa pomocniczego Józefa Szamockiego. Pamiętajmy o nim w modlitwie.
2. 
Dziś uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grucie zapraszają na Kiermasz w korytarzu klasztornym.
3. Przyszła niedziela to Niedziela Palmowa czyli Niedziela Męki Pańskiej. Poświęcenie palm podczas każdej Mszy św.  
4. Trwają prace przy renowacji witraży w naszym kościele. Na ten cel ofiarę 150 zł  złożyła anonimowa ofiarodawczyni. Serdeczne Bóg zapłać.
5. W zakrystii można składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Zachęcamy do nabywania świec Caritas tzw. paschalików wielkanocnych, które można wykorzystać podczas liturgii wigilii paschalnej w cenie 12 zł.
6. Dziękujemy za modlitwę, ofiary materialne. Niech łaska płynąca z Eucharystii umocni Wasze serca do dobrego przeżycia nowego tygodnia.        

4 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 11 marzec 2018
 1. W zakrystii można składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Można także nabyć świece Caritas tzw. paschaliki wielkanocne, które można wykorzystać podczas liturgii wigilii paschalnej, a później zanieść na groby bliskich. Cena 12 zł.
 2. W przyszłą niedzielę uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grucie zapraszają na Kiermasz Wielkanocny w godzinach  8.30 – 13.00 na korytarzu klasztornym. Szczegóły na plakacie przed kościołem.
 3. Dziękujemy za modlitwę i wspieranie materialne potrzeb kościoła i klasztoru. Życzymy Wam opieki Matki Bożej w nowym tygodniu.         


3 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 4 marzec 2018
 1. Dziś niedziela adoracyjna wystawienie Najświętszego Sakramentu po Mszy św. o godz. 9.00 do godz.11.00. Po Mszy św. o 11.00 spotkanie kandydatów do bierzmowania.
 2. W minionym tygodniu przeżywaliśmy rekolekcje parafialne. Był to czas łaski, aby w świecie pełnym zamętu i zabiegania zatrzymać się i zapytać o sens życia, o wartości, którymi żyjemy oraz aby odbudować w sobie na nowo pragnienie świętości, do której nas Bóg powołuje. Kto nie mógł uczestniczyć w nich niech weźmie udział w rekolekcjach w sąsiednich parafiach.
 3. Na renowację witraży ofiarę 1400 zł. złożyli Państwo Elżbieta i Szymon Cichoccy z rodziną z Rywałdu oraz dwóch  ofiarodawców chcąc pozostać anonimowymi złożyło ofiarę wysokości po 200 zł, oraz dwóch anonimowych ofiarodawców po 100 zł. Serdeczne Bóg zapłać.
 4. Ofiary złożone na tace w przyszłą niedzielę zostaną przeznaczone na utrzymanie naszego kościoła.
 5. W zakrystii można składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Można także nabyć świece Caritas tzw. paschaliki wielkanocne, które należy wykorzystać podczas liturgii wigilii paschalnej, a później zanieść na groby bliskich. Cena  12 zł. i świece ozdobne Caritas w cenie 15 zł.
 6. Codzienną modlitwą ogarniamy waszą dobroć. W nowym tygodniu życzymy opieki Matki Bożej Rywałdzkiej  i dużo okazji do czynienia dobra i wielkopostnej pokuty.

                         2 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 25 luty 2018
1.    Rozpoczęliśmy doroczne rekolekcje wielkopostne, które będą trwały do środy włącznie. Program jest następujący:
- godz. 10.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
- godz. 17.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną

W dniach rekolekcji nie będzie Mszy św. o godz. 7.00.

Do spowiedzi będzie można przystąpić w czasie każdej Mszy św. Można oddać kartki do spowiedzi wielkanocnej. Ofiary zbierane we wtorek i środę będą przeznaczone dla rekolekcjonisty na potrzeby klasztoru w Bydgoszczy.

 
 1. Dzisiaj ogólnopolska zbiórka ofiar do puszek na rzecz Polskich Misjonarzy pracujących na wszystkich kontynentach. Obecnie w 98 krajach pracuje około 2150 polskich misjonarzy i misjonarek.
 2. Jutro swoje imieniny obchodzić będzie br. Mirosław Starzyński na Mszę św. w intencji solenizanta zapraszamy jutro o godz. 17.00
 3. W tym tygodniu wypadają dni odnowy duchowej: I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Chorych odwiedzimy w piątek do południa.
 4. W pierwszą sobotę miesiąca zapraszamy na Mszę św. z modlitwą o uzdrowienie na godzinę 17.00.
 5. Za tydzień niedziela adoracyjna. Adoracja po Mszy św. o 9.00 do godz. 11.00. Po Mszy św. o 11.00 spotkanie kandydatów do bierzmowania.
 6. Trwają prace przy renowacji witraży w naszym kościele. Na ten cel ofiarę 600 zł złożyli Państwo Makuraccy ze Starej Rudy i Pani Irena Kuczyńska z Rywałdu 200 zł. oraz jeden z naszych parafian chcąc pozostać anonimowym ofiarodawcą złożył ofiarę wysokości 500 zł, Serdeczne Bóg zapłać.
 7. Do domu można zabrać wyłożony na ławkach i na stoliku z tyłu kościoła rachunek sumienia, który stanowi niezbędną pomoc w przygotowaniu do spowiedzi.
 8. W gablocie przed kościołem można przeczytać informacje odnośnie bezpłatnych badań w grudziądzkim szpitalu.
 9. W zakrystii są do nabycia świece Caritas w cenie 12 zł. i świece ozdobne w cenie 15 zł. Zachęcamy do zamawiania intencji mszalnych.
 10. W zakrystii można składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.
 11. Dziękujemy Wam za wszelkie dobro i życzymy błogosławionych owoców rekolekcji.


                            1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 18 luty 2018
1.    Przeżywamy okres Wielkiego Postu. Zachęcamy do poświęcenia więcej czasu na osobistą modlitwę i uczynki pokuty, a także na wsparcie dobrych dzieł, które nazywamy jałmużną wielkopostną.
2.    Zapraszamy do uczestnictwa w Drodze Krzyżowej, którą odprawiamy w każdy piątek o godz. 16.30 oraz w Gorzkich Żalach, które śpiewamy w niedziele po Mszy św. o godz. 9.00. Za uczestnictwo w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.
3.     W  przyszłą niedzielę przypada Dzień modlitwy i solidarności z misjonarzami z tej racji odbędzie się ogólnopolska zbiórka do puszek Ad Gentes na pomoc Polskim Misjonarzom.
4.    Wielkopostne rekolekcje w naszej parafii rozpoczną się także w przyszłą niedzielę. Będzie je głosił  o. Piotr Hejno, nasz współbrat z klasztoru w Bydgoszczy.  Nauki rekolekcyjne w niedzielę będą na wszystkich Mszach św., a w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 10.00 i 17.00. W dniach rekolekcji nie będzie Mszy św. o godz. 7.00.
5.     Trwają prace przy renowacji witraży w naszym kościele. Na ten cel ofiarę 400 zł złożyli Państwo Kleszczewscy z Gołebiewka i Państwo Paradowscy z Rywałdu 500 zł.
6.     W zeszłym tygodniu zmarł +Franciszek Makuracki ze Starej Rudy. Pogrzeb odbył się w zeszły czwartek. Wieczny odpoczynek…
7.    Dziękujemy za modlitwę i wsparcie materialne potrzeb kościoła i klasztoru. Życzymy wierności podjętym postanowieniom wielkopostnym wspartych Bożym Błogosławieństwem.                                                                                                © Kapucyni w Rywałdzie / © 2017 Wykonanie Marcin Koźliński / miasto Grudziądz / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Polityka Cookies