Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej

Matka Boża Rywałdzka

Ogłoszenia Parafialne

Pomoc misjom kapucyńskim

Ad Gentes

Ad Gentes

Pielgrzymka 2024

REKOLEKCJE

18.02.2024, 1 Niedziela Wielkiego Postu

1. Wielkopostne rekolekcje parafialne będą miały miejsce od przyszłej niedzieli 25 lutego, do środy. Msze święte w dni powszednie, sprawowane będą o godz. 10.00 i o 17.00. Rekolekcje poprowadzi kapucyn, o. Paweł Szymala, wieloletni misjonarz Turcji a obecnie przebywający w naszym olsztyńskim klasztorze.
2.  W piątki odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godz. 16.15, natomiast w niedziele, nabożeństwa Gorzkich Żali po mszach św. o godz. 9.00.
3. Dziękujemy za złożone ofiary dla najbardziej potrzebujących na Ukrainie. W sumie, z naszej parafii przekazaliśmy na ten cel 1040 zł.
4. Biskup Wiesław w specjalnym liście do diecezjan, gorąco zachęca wszystkich do udziału we wspólnych modlitwach z okazji peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów. To wyjątkowa okazja aby modlić się o umocnienie małżonków i wsparcie duchowe dla związków niesakramentalnych a także o pomoc dla młodych wkraczających na drogę zawiązania rodziny. Peregrynacja w Grudziądzu będzie mała miejsce w poniedziałek wieczorem i we wtorek. Natomiast od godz. 18.00 we wtorek, czuwanie całonocne będzie miało miejsce u ss. Karmelitanek w Łasinie. W środę z kolei, w Brodnicy. Szczegółowy program jest na ulotkach i na naszych stronach.
 

Ulmowie w Łasinie

Plan peregrynacji

14.02.2024, Popielec

1. Wielkopostne rekolekcje parafialne będą miały miejsce od 25 do 28 lutego. Poprowadzi je kapucyn, o. Paweł Szymala, który wiele lat posługiwał w Turcji a obecnie przebywa w naszym olsztyńskim klasztorze.
2. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwraca się z prośbą o pomoc dla poszkodowanych na Ukrainie. Wojna trwa nadal, pisze on, dlatego, mimo pewnego zmęczenia tym tematem – solidarność z mieszkańcami Ukrainy jest tym bardziej potrzebna. Dlatego proszę o zorganizowanie ogólnopolskiej zbiórki do puszek, we wszystkich parafiach w Polsce, po każdej Mszy Świętej w Środę Popielcową 14 lutego br. Zebrane środki zostaną przekazane, za pośrednictwem Caritas Polska, na wsparcie osób najbardziej potrzebujących: seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz rodzin, które straciły swój dom. W swoim apelu zamieścił też dane zarówno o stratach wojennych jak i udzielonej dotychczas pomocy. Tekst jest wydrukowany na stoliku.
3. I jeszcze fragmenty listu ks. bpa Wiesława:
Kochani Diecezjanie! Najbliższa peregrynacja relikwii rodziny Ulmów jest okazją do modlitwy z rodzinami, za rodziny i w rodzinach. Będziemy prosili o umocnienie małżonków i wsparcie związków niesakramentalnych oraz pomoc dla młodych.
W naszej diecezji peregrynacja rozpocznie się w sobotę 17 lutego br. Mszą św.
w Bazylice Katedralnej w Toruniu, w czasie której Dobremu Bogu powierzymy małżeństwa i rodziny z naszej diecezji. Na tę Mszę św. zapraszam wszystkich, a szczególnie małżeństwa i związanych ze wspólnotami odnowy życia rodzinnego.

Bp. Wiesław przypomina też apel Jana Pawła II skierowany do rodziców, pierwszych wychowawców swoich dzieci, które wypowiedział 25 lat temu w Toruniu: „Bądźcie dla waszych dzieci obrazem Bożej miłości i przebaczenia, starając się ze wszystkich sił budować rodzinę zjednoczoną i solidarną. Rodzino, to właśnie tobie powierzono misję o pierwszorzędnym znaczeniu: masz uczestniczyć w budowaniu pokoju, dobra, które jest niezbędne dla rozwoju i poszanowania życia  ludzkiego.”
Z modlitwą i błogosławieństwem, Wasz biskup Wiesław
 

11.02.2024, 6 Niedziela Zwykła

1. W dniu jutrzejszym, obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, które jest jednocześnie światowym dniem chorego. Z tej okazji zapraszamy wszystkich chorych na mszę św. z sakramentem uzdrowienia o godz. 17.00. Bezpośrednio po niej nastąpi nabożeństwo uzdrowienia z muzyczno-modlitewną asystencją grupy charyzmatycznej „Wypłyń na głębię” z Grudziądza. Bardzo prosimy o umożliwienie osobom starszym przybycia do kościoła tego dnia. Spowiedź świętą rozpoczniemy już o godz. 16.30.
2. W najbliższą środę rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Msze święte z posypaniem głów popiołem sprawujemy tego dnia jak w każdą niedzielę. Środa Popielcowa jest dniem ścisłego postu jakościowego i ilościowego dla wszystkich cieszących się dobrym zdrowiem, w wieku od 14-go do 60-go roku życia. Oznacza to że tego dnia możemy jeden raz najeść się do syta i dwa razy się posilić. Poza tym zachęcamy do osobistego podjęcia jakiejkolwiek formy postu czy wyrzeczenia w czasie trwania całego okresu Wielkiego Postu. Zapraszamy też do wzięcia udziału w nabożeństwie Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym, w każdą niedzielę tuż po porannej Mszy świętej niedzielnej oraz do Drogi Krzyżowej w każdy piątek o godz. 16.15.
3. Wielkopostne rekolekcje parafialne będą miały miejsce od 25 do 28 lutego. Poprowadzi je kapucyn, o. Paweł Szymala, który wiele lat posługiwał w Turcji a obecnie przebywa w naszym olsztyńskim klasztorze.
4. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwraca się z prośbą o pomoc dla poszkodowanych na Ukrainie. Wojna trwa nadal, pisze on, dlatego, mimo pewnego zmęczenia tym tematem – solidarność z mieszkańcami Ukrainy jest tym bardziej potrzebna. Dlatego proszę o zorganizowanie ogólnopolskiej zbiórki do puszek, we wszystkich parafiach w Polsce, po każdej Mszy Świętej w Środę Popielcową 14 lutego br. Zebrane środki zostaną przekazane, za pośrednictwem Caritas Polska, na wsparcie osób najbardziej potrzebujących: seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz rodzin, które straciły swój dom. W swoim apelu zamieścił też dane zarówno o stratach wojennych jak i udzielonej dotychczas pomocy. Tekst jest wydrukowany na stoliku.
 

04.02.2024, 5 Niedziela Zwykła

1. W przyszłą niedzielę, 11 lutego, obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, które jest jednocześnie światowym dniem chorego. Z tej okazji zapraszamy wszystkich chorych na mszę św. z sakramentem uzdrowienia o godz. 17.00. Bezpośrednio po niej nastąpi nabożeństwo uzdrowienia z muzyczno-modlitewną asystencją grupy charyzmatycznej „Wypłyń na głębię” z Grudziądza. Bardzo prosimy o umożliwienie osobom starszym przybycia do kościoła tego dnia. Spowiedź świętą rozpoczniemy już o godz. 16.30.
2. Dzięki diecezjalnej inicjatywie zbiórki do puszek dla biednych, Filipińskich matek i ich dzieci, co miało miejsce w naszej diecezji już w listopadzie, zebrano wówczas łącznie 57.567 zł. Środki te pozwolą 30-tu młodym matkom zdobyć wykształcenie krawieckie. Bp. Wiesław serdecznie za tę pomoc dziękuje.
 

28.01.2024, 4 Niedziela Zwykła

1. W najbliższy piątek świętować będziemy Ofiarowanie Pańskie, inaczej zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Msze święte sprawowane będą tego dnia jak w każdą niedzielę. Prosimy o zabranie ze sobą świec na liturgię a dzieci pierwszokomunijne, o zabranie swoich świec chrzcielnych, lub tych zakupionych na uroczystość Pierwszej Komunii. Święto Ofiarowania Pańskiego jest też Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. To dzień, kiedy w sposób szczególny, uwaga zwrócona jest na świadków obecności Boga w świecie, jakimi są osoby konsekrowane oraz dniem modlitwy w ich intencji. Kolekta zbierana w tym dniu przeznaczona jest na utrzymanie sióstr Karmelitanek w Łasinie oraz sióstr Kapucynek klauzurowych naszej prowincji.
2. Pierwszy piątek miesiąca zbiega się w tym miesiącu z uroczystością Ofiarowania Pańskiego, stąd kapłan wyjątkowo nawiedzi chorych w najbliższą sobotę, o zwykłej porze. Wieczorem z kolei, odprawimy nabożeństwo pierwszosobotnie, po mszy św. o godz. 17.00.
3. W niedzielę, 11 lutego, obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, które jest jednocześnie światowym dniem chorego. Z tej okazji zapraszamy wszystkich chorych na mszę św. z sakramentem chorych o godz. 17.00. Bardzo prosimy o umożliwienie osobom starszym przybycia do kościoła tego dnia. Jednocześnie przypominamy że sakrament ten jest ustanowiony dla osób w każdym wieku, jeśli tylko istnieją wyraźne trudności ze zdrowiem. Niezbędnym wstępem do tej liturgii łaski jest przyjęcie sakramentu pojednania (spowiedź św.) w czasie poprzedzającym tę liturgię lub zwyczajny stan łaski.
4. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi ogłoszeniami, przypominamy że od niedzieli 4 lutego, wypominki całoroczne odczytywać będziemy 20 min przed mszami św. niedzielnymi o godz. 11.00.
5. W związku z aktualnymi dyskusjami parlamentarnymi na temat aborcji i eutanazji, przewodniczący KEP, wyraźnie i jednoznacznie przypomniał o niezbywalnym prawie każdego człowieka do życia. Pełny tekst jego oświadczenia, w którym też zawarta jest rzeczowa i niepodważalna argumentacja tego prawa, niezależnego od czyjegoś światopoglądu, zamieszczony jest na naszej stronie.

 

Oświadczenie KEP nt. aborcji

21.01.2024, 3 Niedziela Zwykła

1. W czwartek obchodzimy Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła.
2. W przyszłą niedzielę, 28 stycznia, odbędzie się rozstrzygnięcie dziecięcego konkursu na szopkę bożonarodzeniową. Będzie to miało miejsce na mszy św. o godz. 9.00. Bezpośrednio po niej dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami będą miały spotkanie. Tej samej niedzieli, młodzież przygotowująca się do bierzmowania, będzie miała swój egzamin, po mszy św. o godz. 11.00.

3. Na ostatnim posiedzeniu Rady Parafialnej, poszukiwaliśmy dogodnego czasu na odczytywanie wypominek całorocznych. Do tej pory odczytywane są one przed mszami wieczornymi w niedziele. Wówczas jednak nasz kościół nawiedzają wierni głównie spoza parafii. Przed mszą dziewiątową natomiast śpiewamy godzinki. Pozostaje nam jedynie czas przed sumą, kiedy to jednak mamy adorację. Radni parafii sugerowali że ten czas byłby mimo to najlepszy. Mamy tak dużo wypominek, że wyczytywanie imion zmarłych zajmuje nam niemal pół godziny. Radni przypomnieli że kiedyś były one z tego względu odczytywane w kolejne niedziele w częściach. Chcemy więc powrócić do tego sposobu, tak abyśmy też mieli okazję uczestniczyć w odczytywaniu naszych bliskich zmarłych bezpośrednio przed mszą świętą o godz. 11.00, na której zawsze modlimy się m.in. za wszystkich zmarłych, powierzając ich Miłosierdziu Bożemu. Tę praktykę chcemy więc rozpocząć od miesiąca lutego.
 

14.01.2024, 2 Niedziela Zwykła

1. W niedzielę 28 stycznia odbędzie się rozstrzygnięcie dziecięcego konkursu  na szopkę bożonarodzeniową. Będzie to miało miejsce na mszy św. o godz. 9.00. Bezpośrednio po niej dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami będą miały spotkanie. Tej samej niedzieli, młodzież przygotowująca się do bierzmowania, będzie miała swoje colloquium, czyli egzamin, po mszy św. o godz. 11.00.
2. Fundacja Małych Stópek, przesłała nam szczegółowe sprawozdanie z akcji "Paczuszka dla maluszka", przeprowadzonej w naszej i trzech innych parafiach. Łącznie zebrano produkty o wartości 12 400 zł, w tym tylko z Rywałdu za 2 900 zł. Całość została przekazana do Hospicjum "Nadzieja" w Toruniu, za co organizatorzy bardzo dziękują.
3. Na ekrany kin wszedł godny polecenia film „Wandea: zwycięstwo albo śmierć”. Jest to ekranizacja  niezwykłej historii powstania przeciw tyranii Rewolucji Francuskiej. Hasła wolność, równość, braterstwo, otworzyły drogę do prześladowań i mordów. Wiosną 1793 roku lud francuski z Wandei mówi „dość” i wybucha powstanie. Stworzona zostaje Armia Katolicka i Królewska, a na jej sztandarach widnieje Najświętsze Serce Pana Jezusa. Wizerunek ten do dziś stanowi symbol i słusznie otaczany jest szacunkiem przez francuskie środowiska katolickie i tradycyjne. Dzisiejsze czasy zafundowały nam podobny scenariusz. Hasło równość zastąpiono jednak inkluzywnością mniejszości, w myśl której coraz bardziej prześladuje się większość. Dzisiejszy świat, coraz bardziej też zmierza do nowej tyranii, stąd film ten pojawił się w odpowiednim czasie. Zacytujmy tu kard. Roberta Sarah-a: „Któż dziś powstanie, by walczyć dla Boga? Któż ośmieli się zmierzyć ze współczesnymi prześladowcami Kościoła? Któż się odważy, nie mając innej broni jak różaniec i Najświętsze Serce? Któż powie że jedyną wolnością, za którą warto umierać, jest wolność wiary?”
Seanse w grudziądzkim kinie Helios, 18 i 24 stycznia. Więcej na plakacie i naszej stronie facebookowej.

4. W tym tygodniu odszedł do Pana śp. Paweł Kwiatkowski z Rywałdu. Pogrzeb odbył się w piątek. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…
 

01.01.2024, Ur. Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

1. Jutro wznawiamy wizytę duszpasterską. Plan kolędy jest następujący:
Wtorek, 2 styczeń, Gołębiewo, 2 kapłanów. Tutaj jednak będzie też przerwa „w dostawie kapłana”, gdyż na godzinę 11.00 musi udać się na pogrzeb.
W środę, czwartek i piątek będziemy kolędować w Rywałdzie.
2. Do następnej niedzieli, prosimy wszystkie dzieci biorące udział w konkursie na szopkę bożonarodzeniową o przyniesienie swoich własnoręcznie wykonanych dzieł.
3. W tym tygodniu, w wieku 87 lat, odeszła do Pana śp. Jadwiga Krawczyk. Pogrzeb odbędzie się jutro o godz. 11.00. Pół godziny wcześniej rozpocznie się różaniec. Wczoraj odszedł też do Pana śp. Brunon Neumann z Blizna. Pogrzeb planowany jest na czwartek o godz. 11.00, z poprzedzającym go różańcem. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
________________________________
Facebook: Rywałd Sanktuarium Maryjne

POGRZEB, 2 STYCZNIA

31.12.2023, święto Św. Rodziny

1. W dniu dzisiejszym odprawimy nabożeństwo dziękczynno – błagalne z okazji zakończenia roku kalendarzowego. Odbędzie się ono po mszy św. o godz. 17.00.
2. Jutro obchodzimy ur. Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Porządek nabożeństw jest taki jak w każdą niedzielę.
3. Drugiego stycznia wznawiamy wizytę duszpasterską. Plan kolędy jest następujący:
Wtorek, 2 styczeń, Gołębiewo, 2 kapłanów
Środa, 3 styczeń, Rywałd, od pp. Badalewskich do pani Paczkowskiej jeden kapłan i od pani Dąbrowskiej do państwa Adwent, jeden kapłan.
Czwartek, 4 styczeń, Rywałd
a. Od państwa Cichockich do państwa Grzębskich i od skrzyżowania w stronę kościoła do pana Góralskiego, jeden kapłan
b. Dom Społeczny Caritas w Bliźnie
Piątek, 5 styczeń, Rywałd
a. od państwa Poseł, następnie pałac, barak, szkoła, do państwa Nadwornych, jeden kapłan
b. od strony Książek, od państwa Barszczewskich do państwa Gajewskich, jeden kapłan
4. Z racji kolędy, w tym tygodniu nie będzie odwiedzin chorych.
5. W sobotę 6 stycznia, przypada ur. Objawienia Pańskiego, zwane uroczystością Trzech Króli. Porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę, gdyż w tę uroczystość mamy taki sam obowiązek uczestniczenia w liturgii eucharystii jak w każdą niedzielę. Po mszy św. o godz. 17.00 odprawimy nabożeństwo pierwszo sobotnie. Natomiast w przyszłą niedzielę, uroczystością Chrztu Pańskiego, kończymy okres Bożego Narodzenia. Tego też dnia, na mszy św. o godz. 9.00, modlić się będziemy w intencji o. Wiesława, który otrzymuje nowe obowiązki w naszym klasztorze lubelskim i w związku z tym opuszcza Rywałd.
6. Do następnej niedzieli, prosimy wszystkie dzieci biorące udział w konkursie na szopkę bożonarodzeniową o przyniesienie swoich własnoręcznie wykonanych dzieł.
7. Jutro kończy się okres zbierania pomocy w ramach akcji „Paczuszka dla maluszka”. W imieniu matek i dzieci, dziękujemy za dotychczas złożone dary.
8. Przypominamy o wyjątkowej okazji do uzyskania odpustu zupełnego, z okazji 800-lecia zorganizowania przez św. Franciszka z Asyżu pierwszej szopki Bożonarodzeniowej w Greccio w 1223 r. Wszelkie informacje zawarte są na ulotkach przed żłóbkiem i na stoliku ogłoszeń oraz na naszych stronach.
9. W tym tygodniu, w wieku 87 lat, odeszła do Pana śp. Jadwiga Krawczyk. Pogrzeb odbędzie się 2 stycznia o godz. 11.00. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…
 

Odpust przy żłóbku

Odpust przy żłóbku
© Kapucyni w Rywałdzie / © 2017 Wykonanie Marcin Koźliński / miasto Grudziądz / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Polityka Cookies