Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej

Matka Boża Rywałdzka

Ogłoszenia Parafialne

Pogrzeb w środę 22 listopada

19.11.2023, 33 Niedziela Zwykła

1. Dziś (niedziela), po mszy św. o godz. 9.00 odbędzie się spotkanie dla dzieci przygotowujących się do pierwszej komunii świętej, natomiast po sumie spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.
2. W przyszłą niedzielę przypada ur. Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Z tej też okazji odnowimy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, zapoczątkowany już w naszej ojczyźnie w roku 2016. Dziś, gdy widzimy jak bardzo nie pozwalamy Chrystusowi całkowicie być naszym Królem, jest szczególnie ważne abyśmy to sobie uświadamiali i pozwalali Mu kierować naszym życiem, naszą ojczyzną i całym światem według prawa sprawiedliwości, miłości i pokoju.
3. Listopadowe nabożeństwa różańcowe z modlitwą za zmarłych zapisanych na kartkach wspominkowych, odprawiane są codziennie o godz. 16.20.
4. A oto apel biskupa Wiesława: Diecezja Toruńska przystąpiła do projektu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie pn. „Nadzieja uszyta na miarę”, celem którego jest sfinansowanie szkoleń zawodowych dla kobiet na Filipinach. Pracują tam nasze siostry, które na co dzień zderzają się z ogromną biedą i ciągle rosnącymi potrzebami. Dotyka to najsłabszych, szczególnie niewykształcone kobiety i dzieci. Projekt umożliwi zdobycie zawodu krawieckiego dla 25 kobiet a zatem da im znaczną pomoc i przemianę ich trudnego życia. W związku z tym proszę o zorganizowanie zbiórki do puszek na ten cel w niedzielę 26 listopada. Więcej informacji na ulotce.
5. W ubiegły czwartek, w wieku 63 lat, odszedł do Pana nasz były parafianin, śp. Andrzej Skrzeczowski, ostatnio zamieszkały w Grudziądzu. Pogrzeb odbędzie się w środę, 22 listopada o godz. 11.00.
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

_________________________________
http://rywald.kapucyni.org.pl/ogloszenia
Facebook: Rywałd Sanktuarium Maryjne

12.11.2023, 32 Niedziela Zwykła

Listopadowe nabożeństwa różańcowe z modlitwą za zmarłych zapisanych na kartkach wspominkowych, odprawiane są codziennie o godz. 16.20. Można nadal powierzać swoich bliskim do tej modlitwy różańcowej kościoła. Puste kartki wypominkowe znajdują się na stoliku.
 

Wypominki

05.11.2023, 31 Niedziela Zwykła

1. Listopadowe nabożeństwa różańcowe z modlitwą za zmarłych zapisanych na kartkach wspominkowych, odprawiane są codziennie o godz. 16.20. Kto by jeszcze pragnął dołączyć swoich bliskich – może to nadal uczynić. Kartki wypominkowe znajdują się na stoliku.

_________________________________
http://rywald.kapucyni.org.pl/ogloszenia
Facebook: Rywałd Sanktuarium Maryjne
 

Dzień Zaduszny

Wszystkich Świętych

29.10.2023, 30 Niedziela Zwykła

1. W środę, 1 listopada, obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Msze święte odprawiane będą o godz. 9.00 i 11.00. Tego dnia nie będzie więc mszy św. o godz. 17.00 (!). Po mszy św. o godz. 11.00 odbędzie się jak zwykle procesja na cmentarz z modlitwami za zmarłych.
2. Drugiego listopada natomiast wspominamy Wszystkich Wiernych Zmarłych. Tego dnia, msze święte sprawowane są w porządku niedzielnym.
3. W piątek, 3 listopada, wspominać będziemy wszystkich zmarłych związanych z Zakonem Franciszkańskim. Msze św. o godz. 7.00 i 17.00.
4. Przypominamy że jak każdego roku, od południa w dniu Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada oraz w Dzień Zaduszny, 2 listopada, za nawiedzenie kościoła lub kaplicy publicznej, możemy zyskać odpust zupełny, który można ofiarować za zmarłych.
Warunki zyskania odpustu są następujące:
- pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy,
- odmówienie „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”,
- dowolna modlitwa w intencjach Ojca św.,
- spowiedź (lub stan łaski) i Komunia św.
W dniach 1-8 listopada można także uzyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza pod wyżej wymienionymi warunkami.
5. W pierwszy piątek, kapłan uda się z posługą do chorych o zwykłej porze, natomiast w sobotę odprawimy nabożeństwo pierwszosobotnie, po mszy św. o godz. 17.00. Różaniec będzie w ramach tego nabożeństwa, dlatego wyjątkowo w najbliższą sobotę nie będzie różańca za zmarłych przed mszą św.
6. Można nadal wypełniać kartki wypominkowe listopadowe i całoroczne. Modlitwy za zmarłych z kartek listopadowych rozpoczniemy 2 listopada o godz. 16.20.

_________________________________
http://rywald.kapucyni.org.pl/ogloszenia
Facebook: Rywałd Sanktuarium Maryjne

22.10.2023, 29 Niedziela Zwykła, ur. św. Jana Pawłaa II

1. W sobotę obchodzimy święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.
2. W tym miesiącu odprawiamy różańcowe nabożeństwa październikowe przed Najświętszym Sakramentem o godz. 16.30.
3. Na stoliku znajdują się dwa rodzaje kartek wypominkowych, na których można zapisywać imiona i nazwiska bliskich zmarłych. „Wypominki listopadowe” odczytywane będą jedynie w miesiącu listopadzie, począwszy od 2 listopada. Na kartkach „wypominków całorocznych” natomiast, prosimy zapisywać zmarłych, których imiona i nazwiska odczytywać będziemy w dni niedzielne przyszłego roku, przed mszą św. o godz. 17.00, począwszy od 3 grudnia br. Prosimy jednocześnie o staranne, czytelne i logicznie jasne wypełnianie kartek.
4. Dziękujemy za ofiary zebrane w ubiegłą niedzielę na ubogich studentów. Na fundusz stypendialny przekazaliśmy z naszej parafii 1470 zł.
5. Ofiary złożone w czasie dzisiejszej mszy św. są przeznaczone na wsparcie naszych misji kapucyńskich, szczególnie w Gabonie, gdzie kończymy budowę szkoły dla dzieci i w Gruzji gdzie od niedawna rozpoczęliśmy naszą obecność. Więcej na plakatach i na naszych stronach oraz na stronie samych misji: www.misje.kapucyni.eu.
_________________________________
http://rywald.kapucyni.org.pl/ogloszenia
Facebook: Rywałd Sanktuarium Maryjne

misje

misje

misje

15.10.2023, 28 Niedziela Zwykła

1. W środę obchodzimy święto św. Łukasza ewangelisty.
2. W październiku odprawiamy nabożeństwa różańcowe przed Najświętszym Sakramentem, każdego dnia o godz. 16.30. W niedziele na tym różańcu polecamy Bogu zmarłych z kartek wspominkowych. Różaniec prowadzony przez dzieci ma miejsce we wtorki i czwartki.
3. Zbliża się miesiąc modlitw za zmarłych. Na stoliku znajdują się dwa rodzaje kartek wypominkowych, na których można zapisywać imiona i nazwiska bliskich zmarłych. „Wypominki listopadowe” odczytywane będą jedynie w miesiącu listopadzie, począwszy od 2 listopada. Na kartkach „wypominków całorocznych” natomiast, prosimy zapisywać zmarłych, których imiona i nazwiska odczytywać będziemy w dni niedzielne przyszłego roku, przed mszą św. o godz. 17.00, począwszy od 3 grudnia br. Prosimy jednocześnie o staranne, czytelne i logicznie jasne wypełnianie kartek.
4. W dniu dzisiejszym (niedziela) w całej Polsce oraz w środowiskach polonijnych obchodzony jest XXIII Dzień Papieski, pod hasłem „Cywilizacja życia”. Odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II do solidarności z ubogimi jest organizowana w dniu dzisiejszym zbiórka pieniędzy do puszek. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji, która przyznaje stypendia uzdolnionym lecz niezamożnym młodym ludziom pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, jakim nazywani są stypendyści Fundacji a jest ich obecnie ok. dwóch tysięcy. Więcej informacji na stronie „fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”: www.dzielo.pl.

________________________________
http://rywald.kapucyni.org.pl/ogloszenia
Facebook: Rywałd Sanktuarium Maryjne
 

08.10.2023, 27 Niedziela Zwykła

1. Dziś (niedziela) po mszy św. o godz. 11.00 swoje spotkanie mają kandydaci do sakramentu bierzmowania.
2. W piątek 13 października, wspominamy błogosławionego kapucyna naszej prowincji, o. Honorata Koźmińskiego.

3. W październiku odprawiamy nabożeństwa różańcowe przed Najświętszym Sakramentem, każdego dnia o godz. 16.30. W niedziele na tym różańcu polecamy Bogu zmarłych z kartek wspominkowych. Różaniec prowadzony przez dzieci ma miejsce we wtorki i czwartki.
4. Już od ubiegłej niedzieli istnieje możliwość rezerwowania intencji mszy św. na przyszły rok kalendarzowy.
5. W kościele parafialnym w Grucie, zostanie wystawiona sztuka, która przedstawi fragment drogi duchowej kardynała, bł. Stefana Wyszyńskiego, w czasie jego trzyletniego uwięzienia, czyli części „Rywałd” i „Stoczek Warmiński”. Początek sztuki w najbliższą środę, o 17.30. Poprzedzi ją msza św. o godz. 17.00.
5. O. Laurencjusz z Ukrainy, który prowadził nam rekolekcje wielkopostne w ubiegłym roku, nadesłał do nas pytanie-prośbę czy możliwa byłaby zbiórka darów dla Ukrainy w naszej parafii. Jeśli więc ktoś chciałby ofiarować swoją pomoc, może złożyć swoje dary w klasztorze a o. Lautencjusz odbierze je osobiście, podobnie jak to też uczynił w ubiegłym roku.
5. Szkolenie chemizacyjne dla rolników odbędzie się w poniedziałek o godz. 11.00 w Czeczewie. Uprawnia ono do wykonywania zabiegów oraz do zakupu środków ochrony roślin na 5 lat. Więcej informacji na plakacie.

_________________________________
http://rywald.kapucyni.org.pl/ogloszenia
Facebook: Rywałd Sanktuarium Maryjne
 

Monodram o Wyszyńskim

Transitus

Transitus

01.10.2023, 26 Niedziela Zwykła

1. W poniedziałek obchodzimy wspomnienie świętych Aniołów Stróżów, natomiast w środę odprawiać będziemy ur. Św. Franciszka z Asyżu. Msze św. sprawowane będą o godz. 7.00 i o 17.00. W wigilię tej uroczystości, czyli we wtorek po mszy św. wieczornej, zapraszamy na szczególne i wzruszające nabożeństwo upamiętniające przejście św. Franciszka z tego świata do chwały nieba, zwane Transitus. Założyciel naszego Zakonu zmarł w nocy 3 października 1226 roku w Asyżu i dlatego co roku, właśnie tego dnia wieczorem w kościołach franciszkańskich odprawiane jest nabożeństwo będące pamiątką błogosławionej śmierci św. Franciszka. Nabożeństwo to rozpoczniemy po wtorkowej, wieczornej mszy św.
W czwartek obchodzimy wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej a w sobotę, Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.
2. W październiku odprawiamy nabożeństwa różańcowe przed Najświętszym Sakramentem, każdego dnia o godz. 16.30. Różaniec prowadzony przez dzieci będzie miał miejsce we wtorki i czwartki. Zapraszamy wszystkie dzieci w te dni a szczególnie te, które przyjęły już pierwszą komunię św., dzieci rocznicowe i te, które właśnie zaczynają swoje przygotowanie do przyjęcia tego sakramentu.
3. W pierwszy piątek miesiąca kapłan uda się do chorych, natomiast w sobotę odprawimy nabożeństwo pierwszosobotnie po mszy św. wieczornej. Z tego też tytułu, wyjątkowo nie będzie tego dnia nabożeństwa różańcowego przed wspomnianą mszą wieczorną a jedynie po niej.
2. Rozpoczęliśmy rok przygotowań do pierwszej komunii św. i do bierzmowania. Gdyby znalazł się jeszcze jakiś kandydat do przyjęcia któregoś z tych sakramentów to może się zapisać na nauki przygotowawcze.
3. Przygotowaliśmy już kalendarz intencji mszalnych na przyszły rok. Można więc rezerwować sobie msze święte na wybrane daty.
4. W kościele parafialnym w Grucie, zostanie wystawiona sztuka monodramu monumentalnego, która przedstawi fragment drogi duchowej kardynała, bł. Stefana Wyszyńskiego, w czasie jego trzyletniego uwięzienia, czyli „Rywałd” i „Stoczek Warmiński” (łącznie 70 minut). Jest to produkcja krakowskiego stowarzyszenia „Skałka”, które swoje przedstawienie miało już w Rywałdzie w ubiegłym roku. Początek sztuki w środę, 11 października, o 17.30 w kościele w Grucie. Poprzedzi ją msza św. o godz. 17.00.
5. Przed naszym prezbiterium pojawiły się klęczniki dawnej balustrady eucharystycznej. Jest to owoc wzrastającej świadomości i szacunku do tego najświętszego skarbu jaki mamy tu na ziemi. W ostatnich dziesięcioleciach stopniowo słabło poczucie sacrum i u części wiernych, ta smutna tendencja postępuje nadal. Jednak w takich okolicznościach, budzi się jednoczesna potrzeba zachowania odpowiedniego sposobu przyjmowania eucharystii tak, aby nam i nowym pokoleniom pomagała w uświadamianiu sobie kogo w rzeczywistości przyjmujemy. Stąd zgodnie z pragnieniem świadomych wiernych, mamy na powrót możliwość przyjmowania ciała Pana Jezusa na klęcząco, jak to się też dzieje w coraz to kolejnych kościołach w naszym kraju. Nadal jednak pozostaje możliwość przystępowania do tego sakramentu w postawie stojącej, szczególnie dla tych, którym przyklęknięcie sprawia dużą trudność.
______________________________________________
http://rywald.kapucyni.org.pl/ogloszenia
Facebook: Rywałd Sanktuarium Maryjne
 

24.09.2023, 25 Niedziela Zwykła

1. W piątek obchodzimy święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Z tego tytułu w dniu jutrzejszym obchodzony jest odpust parafialny w Linowie, z sumą odpustową o godz. 11.30.
2. Rozpoczęliśmy rok przygotowań do pierwszej komunii św. i do bierzmowania. Jeżeli są jeszcze jacyś kandydaci do przyjęcia tych sakramentów to mogą się zapisać na nauki przygotowawcze.
3. W piątek, 15 września na ekrany polskich kin wszedł długo wyczekiwany film „Sound of Freedom” („Dźwięk wolności”), który w Stanach Zjednoczonych odniósł już ogromny sukces. To oparty na faktach thriller obnażający mroki handlu dziećmi. Poznajemy prawdziwą historię Tima Ballarda, byłego agenta rządowego USA, który rezygnuje z pracy, aby poświęcić życie ratowaniu dzieci przed losem gorszym niż śmierć. Film warty obejrzenia aby m.in. uświadomić sobie że każdego roku giną bez śladu tysiące dzieci. W grudziądzkim kinie „Helios” można go oglądać do 28 września. Więcej na naszej stronie fc: https://www.facebook.com/groups/722476301528788, Zwiastun filmu:

 

Film
© Kapucyni w Rywałdzie / © 2017 Wykonanie Marcin Koźliński / miasto Grudziądz / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Polityka Cookies