Warning: Creating default object from empty value in /wp-content/themes/urbancity/lib/functions/entry-views.php on line 61
Kaplica Romów | Rywałd Sanktuarium

Kaplica Romów

 Błogosławiony Zefiryn Gimenez Malla jest pierwszym Cyganem wyniesionym na ołtarze. Urodził się w 1861 r. w Hiszpanii. był pobożnym katolikiem. w czasie wojny domowej stanąl w obronie pewnego maltretowanego przez żołnierzy kapłana, za co został aresztowany. Złożono mu propozycję uwolnienia, jeśli sprofanuje różaniec. ponieważ odmówił, został 2 sierpnia 1936 r. rozstrzelany. Został beatyfikowany jako Męczennik przez papieża Jana Pawła II w 1997 r. w Rzymie. Wspomnienie bł. Zefiryna przypada w kalendarzu liturgicznym 1 sierpnia.

W roku 2005 przybyli do Rywałdu Cyganie ufundowali do kościoła 2 drewniane figury – Matki Bożej Rywałdzkiej i bł. Zefiryna modlącego się na klęczkach. Figury te zostały wyrzeźbione przez jednego z Cyganów. Wyrazili oni też wolę, by stanęła osobna kaplica dla tych figur. W czerwcu 2008 r. przed kościołem zbudowano drewnianą kaplicę w stylu ludowym, w której umieszczone zostały figury Matki Bożej i bł. Zefiryna. Kaplica otrzymała miano Kaplicy Romów.

Be Sociable, Share!

Featured Box Wordpress Plugin developed by YD