Warning: Creating default object from empty value in /wp-content/themes/urbancity/lib/functions/entry-views.php on line 61
Franciszkański Zakon Świeckich | Rywałd Sanktuarium

Franciszkański Zakon Świeckich

 

Franciszkański Zakon Świeckich (również Bracia i Siostry od Pokuty, III Zakon Św. Franciszka) – mające swoje korzenie w średniowiecznym franciszkańskim ruchu pokutniczym katolickie międzynarodowe stowarzyszenie publiczne, którego członkowie uczestniczą w duchu Zakonu Franciszkańskiego, prowadząc życie apostolskie i zdążając do doskonałości chrześcijańskiej

pod wyższym kierownictwem tegoż zakonu. Za założyciela uważany jest św. Franciszek z Asyżu.

Biedaczyna z Asyżu, jak niektóre źródła nazywają św. Franciszka z Asyżu, miał, wychodząc naprzeciw świeckim przychylnym ideałom zapoczątkowanego przez siebie ruchu, zaproponować formę życia w stowarzyszeniu świeckim (braterskiej wspólnocie). Grupa pierwszych członków tego stowarzyszenia nazywana jest w źródłach franciszkańskich Braćmi i Siostrami od Pokuty. Przez cały okres średniowiecza i w późniejszych wiekach tercjarstwo franciszkańskie było bardzo żywotne. Należeli do niego ludzie różnych stanów: od chłopów, poprzez mieszczan, na monarchach i papieżach skończywszy.

Do najbardziej znanych tercjarzy franciszkańskich należą: bł. Luchezjusz z Poggibonsi, św. Elżbieta Węgierska, św. Ludwik IX król Francji, św. Małgorzata z Kortony, św. Róża z Viterbo, św. Brygida Szwedzka, bł. Rajmund Lullus, bł. Zefiryn Malla, św. Wincenty Pallotti, św. Jan Maria Vianney, św. Jan Bosko, św. Pius X, bł. Jan XXIII, Antoni Gaudí.

­­­­Wspólnota FZŚ w Rywałdzie Królewskim

Przy naszym klasztorze istnieje wspólnota FZŚ, która została Kanonicznie erygowana 29 listopada 2004 roku przez o. Sławomira Siczek, ministra prowincjalnego Warszawskiej Prowincji Braci Mniejszych kapucynów. Historycznie jednak jej istnienie datuje się od momentu przybycia Braci kapucynów do Rywałdu Królewskiego (rok 1647).

Obecnie należy do niej 8 osób, ale w tym roku przyjęliśmy do postulatu kolejne 6 osób. Przełożoną naszej małej wspólnoty jest siostra Teresa Poznańska, a asystentem duchowym o. Wojciech Sugier OFMCap.

Spotkania odbywają się w każdym tygodniu w niedzielę o godz. 18.00. W każdym miesiącu mamy cztery różne formy naszych braterskich spotkań, należą do nich: Katecheza, krąg biblijny, mała kapituła i liturgia (słowa, godzin, Echarystii).

Zapraszamy braci i siostry, którym bliska jest osoba i duchowość św. Franciszka z Asyżu do wspólnej modlitwy i duchowego wzrastania w naszej franciszkańskiej wspólnocie.

Dnia 11 listopada br. miało miejsce w naszym Sanktuarium ważne wydarzenie. Z Grudziądza przyjechała wspólnota FZŚ, która wraz ze wspólnotą rywałdzką odprawiała swoje doroczne franciszkańskie rekolekcje. Z konieczności trwały one tylko jeden dzień. Razem wzięło w nich udział 20 osób. Tematem był pierwszy etap nawrócenia św. Franciszka z Asyżu „Spoleto”. W programie była katecheza głoszona przez br. Wojciecha Sugier, asystenta obu wspólnot. Krąg biblijny, którego tematem było „pragnienie”, następnie wspólny posiłek, różaniec przed cudowną figurką Matki Bożej rywałdzkiej, Msza św., a na koniec mała kapituła. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni przede wszystkim z możliwości wspólnego spotkania, modlitwy i słuchania Bożego Słowa. Zrodziło się też pragnienie, aby w przyszłości kontynuować taką formę rekolekcji w naszym Sanktuarium.

Be Sociable, Share!

Featured Box Wordpress Plugin developed by YD